Samodzielna renowacja mebli jest czasochłonna, wymaga cierpliwości i sporego nakładu pracy, ale jednocześnie daje mnóstwo satysfakcji. Czego potrzebujemy, by zmieniać starocie w piękne antyki? Jak zacząć renowacje mebli?


Wyposażenie warsztatu

Odpowiednia organizacja miejsca pracy zapewni nam nie tylko efektywną, ale także bezpieczną pracę. Podstawą jest stół: solidny i duży. Warto pomyśleć też o elementach zaciskowych, abyśmy mogli stabilnie przymocować poddawany renowacji mebel do stanowiska pracy. Jeśli chodzi o narzędzia, to niezbędne będą:

  • Papier ścierny różnej grubości
  • Szlifierka oscylacyjna
  • Szpachla do uzupełniania ewentualnych ubytków
  • Pędzle, wałki i tampony do malowania
  • Szmatki do czyszczenia
  • Środki chemiczne do usuwania politury i lakieru
  • Woski, farby, oleje

Etapy pracy

Czyszczenie drewna

Renowację zwykle zaczyna się od starcia farby/zniszczonej powierzchni drewna. Do tego celu możemy użyć zwykłego papieru ściernego i wykonać tę pracę ręcznie. Jednak to proces żmudny i niespecjalnie ciekawy. Jeśli chcemy odnawiać więcej niż jeden mebel, od początku warto zaopatrzyć się w szlifierkę oscylacyjną.

Co bardzo istotne, papieru ściernego i szlifierki używamy do drewna. W przypadku okleiny oczyszczamy mebel chemicznie: za pomocą terpentyny lub specjalnych środków do usuwania politury. Tego typu preparaty wykorzystujemy również do usuwania lakieru z drobnych elementów rzeźbionych.

Uzupełnianie ubytków

Ewentualne ubytki (o ile nie są zbyt duże) wypełniamy szpachlą do drewna. Po wyschnięciu preparatu, powierzchnie mebla szlifujemy jeszcze raz.

Oczyszczanie drewna

Po oszlifowaniu drewna konieczne będzie oczyszczenie go z pyłu. W tym celu należy przetrzeć dokładnie całą powierzchnie mebli.

Impregnacja

Jeśli chcemy cieszyć się odnowionym meblem długie lata, warto go zaimpregnować. Jeśli zamierzamy trzymać mebel na świeżym powietrzu, to konieczny zabieg.

Malowanie

Kolejnym etapem pracy jest malowanie powierzchni mebla. Zawsze wybierajmy preparaty przeznaczone do drewna. Do wyboru mamy m. in.:

  • Farby – Na wysoki połysk lub matowe, o różnych kolorach. Farba zakrywa naturalne usłojenie drewna.
  • Bejce – Zabarwiają strukturę drewna na wybrany kolor.
  • Lakiery – Wydobywają naturalny rysunek drewna i zabezpieczają go.

Fot. Stylowa komoda – bieliźniarka, po renowacji

Oczywiście to podstawowe etapy pracy nad renowacją mebli. W przypadku odnawiania foteli czy sof najprawdopodobniej konieczna będzie też wymiana tapicerki. Z kolei bardziej nadgryzione zębem czasu antyki często potrzebują uzupełnienia brakujących elementów.

Meble po renowacji można także dowolnie stylizować poprzez np. postarzanie, wymianę gałek, ozdabianie decoupage.

Sklep internetowy antykikoneser.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji