Osoby, które dopiero uczą się renowacji mebli, często słyszą że najlepiej zacząć naukę od prostych przedmiotów, takich jak stoły czy krzesła. W dzisiejszym artykule podpowiemy jak wejść na wyższy poziom renowacji i odnowić fotel.
Podczas renowacji fotela dodatkowym wyzwaniem jest wymiana tapicerki. Jednak nie tylko to decyduje od trudności pracy. Np. antyki o wyrafinowanych wyglądzie i licznych rzeźbieniach mogą wymagać bardziej specjalistycznego warsztatu. Za to w przypadku naszych polskich perełek designu: foteli z lat 50. czy 60. zwykle relatywnie prosto przeprowadzić spektakularną metamorfozę. Od czego zacząć?
Renowacja fotela krok po kroku
Pierwszy etap naszej pracy to oddzielenie ramy fotela od tapicerki. Następnie musimy dokładnie oczyścić elementy drewniane. W zależności od tego czy mamy do czynienia z litym drewnem czy politurą, szlifujemy powierzchnię lub usuwamy ją chemicznie. Kolejny krok to zabezpieczenie powierzchni mebla: możemy użyć w tym celu farby, lakieru lub bejcy.
Więcej o narzędziach przydatnych w renowacji i przygotowywaniu elementów drewnianych pod linkiem: Renowacja mebli: pierwsze kroki.
Fot. Antyczne fotele
Następny etap to usunięcie tapicerki ze stelaża. Potem, za pomocą gwoździ tapicerskich, montujemy nowe pasy tapicerskie. Na stelaż nakładamy fizelinę, do której przyklejamy gąbkę tapicerską.
Fot. Fotel typu uszak, lata 60.
Kolejna warstwa tapicerki to tzw. podbicie. Do wyboru mamy filc, owatę lub wigofil. Podbicie dobrze naciągamy i mocujemy za pomocą kleju. Aby konstrukcja była trwała, możemy dodatkowo użyć zszywaczy tapicerskich. Ostatni warstwą tapicerki jest materiał zewnętrzny. Przy jego wyborze należy zwracać uwagę na dwa aspekty: estetykę oraz funkcjonalność. W tym drugim przypadku chodzi oczywiście o trwałość tkaniny i jej odporność na ścieranie. Tkaninę dobrze naciągamy, a następnie mocujemy zszywaczem tapicerskim.
Narzędzia tapicera
Osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z tapicerowaniem mebli oczywiście nie muszą wcześniej zakładać w pełni wyposażonej pracowni. Ale kilka przyrządów tapicerskich znacząco usprawni pracę. Zaliczamy do nich:
- Młotek tapicerski najlepiej z pazurem, do wyciągania gwoździ
- Naciągacz pasów pomaga skutecznie naprężyć pasy
- Wyciągacz do zszywek pozwala szybko wyciągać zszywki
- Dłuto tapicerskie do podważania gwoździ
Kiedy lepiej zrezygnować z samodzielnych napraw?
Renowacja mebli to wspaniałe hobby. Pozwala na pracę manualną, która relaksuje. Daje ogrom satysfakcji, ze względu na przeprowadzenia samodzielnych metamorfoz. Jednak w przypadku mebli antycznych, zdecydowanie lepiej powierzyć renowację profesjonalistą. Użycie złych materiałów, zniszczenie subtelnych rzeźbień czy po prostu niezbyt precyzyjna praca może znacząco obniżyć wartość rynkową antycznych foteli.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024