W jednym z artykułów przedstawione zostały pomysły na to jak wprowadzić antyki do nowoczesnych wnętrz. Co jednak jeśli nasze wnętrza są nie tylko nowoczesne, ale także bardzo, bardzo małe? Nie trudno wyobrazić sobie majestatyczne, bogato zdobione meble antyczne w dużych, przestronnych domach. W maleńkich mieszkaniach masywne antyki będą raczej przytłaczać, stracą swój blask i urok. Na szczęście są na to sposoby…

1. Antyki w białej odsłonie

Nie jest tajemnicą, że małe przestrzenie można optycznie powiększyć stosując jasne barwy. Idąc tym tropem, w małych pokojach ze ścianami pomalowanymi na biało, doskonale sprawdzą się bielone meble czy antyki pomalowane na różne odcienie szarości.

DSC_0006

Przykładowo: Komoda w kolorze białym wspaniale wtopi się w biel ścian i będzie dobrze korespondowała z klasyczną, drewnianą podłogą. Dzięki jasnym barwom mebel nie zawładnie całej przestrzeni, przeciwnie – będzie sprawiał wrażenie mniejszego i lżejszego.

Do jasnych wnętrz idealnie nadają się meble w stylu prowansalskim – masywne, o kutych drzwiczkach, jednak zaskakująco delikatne, bezpretensjonalne. Łączenie jasnych kolorów na ścianach i meblach nada aranżacji romantycznego charakteru. W wnętrzach stylizowanych na prowansalskie można wykorzystać suszone kwiaty, wiklinowe kosze, ceramiczne doniczki.

lavender-570572_1280

2. Małe też piękne

Najważniejsze w aranżacji są akcenty, wisienki na torcie, które nadają pomieszczeniom wyrazu, tworzą klimat. Dlatego antyki można potraktować jak biżuterię, ozdabiającą surowe, ascetyczne wnętrza. Przecież meble antyczne to nie tylko masywne stoły, rozłożyste fotele, ogromne szafy. Antyki to także małe konsole, krzesła na fikuśnych giętych nogach, urocze toaletki.

Przykład: W niewielkim salonie można ustawić konsolę, a także zawiesić lustro antyczne – które dodatkowo będzie optycznie powiększało pokój. W niedużych pomieszczeniu antyki o mniejszych rozmiarach będę niekwestionowaną ozdobą, nadającą charakter wnętrzu, a dodatkowo nie ograniczą i tak już niewielkiej powierzchni pokoju.

DSC_0999

Mając niewielką przestrzeń do zagospodarowania, można wydobyć z niej więcej przestrzeni, stosując odpowiednie oświetlenie. Konsolę czy toaletkę warto dodatkowo oświetlić, korzystając np. z kinkietów. Światło pomoże wyeksponować ozdobne detale antyków i dodatkowo podkreśli ich znaczenie w całej aranżacji.

3. Bogata ornamentyka na tle minimalizmu

Decydując się na wprowadzenie mebli antycznych do małych wnętrz musimy pamiętać o umiarze. W niewielkich pokojach antyki powinny być zestawianie z bardzo prostymi, wręcz minimalistycznymi meblami. Pozwoli to uniknąć wrażenie przeładowania i kiczu.

Przykład: Chcemy zaaranżować kąt do pracy w niedużym salonie. Postawmy na piękne, misternie zdobione krzesło antyczne i zestawmy go z biurkiem o prostej bryle i szklanym blacie.

W aranżacji mieszkania mebel antyczny nie może być jedynym elementem nawiązującym do dawnych epok – w przeciwnym razie będzie wyglądał jakby znalazł się we wnętrzu przypadkowo. Aby aranżacja była spójna, należy wprowadzić kilka detali, które będą nawiązywały do antycznego mebla. Unikajmy jednak ciężkich, mięsistych zasłon czy ogromnych dywanów. Lepiej sprawdzą się mniejsze akcenty: porcelana antyczna, zegar, obrazek.

kaboompics.com_Big white cup

Przy odrobinie kreatywności i pomysłowości meble antyczne można zaaranżować w niemal każdym wnętrzu. Czasami wystarczy wyłamać się ze schematycznego myślenia – wtedy nawet ciasne pomieszczenia nie będą antykom straszne.