We Włoszech znajduje się jedna ze światowych stolic mody. To Włochy były kolebką renesansu, a obecnie kojarzymy je z doskonałego designu. Z kolei Włosi słyną ze swojej elegancji. Jaki jest zatem styl włoski w aranżacji wnętrz?

Dwie odsłony stylu włoskiego

Styl włoski we wnętrzach ma dwa warianty:

• współczesny, bardzo nowoczesny, z geometrycznymi formami i współczesnymi materiałami
• klasyczny, ultra elegancki i odrobinę eklektyczny

Do drugiej odsłony stylu włoskiego pasują antyki. I na tym drugim stylu skupimy się w artykule.

Fot. Zabytkowa komoda narożna

Cechy charakterystyczne włoskich wnętrz

Aranżacje we włoskim duchu nie mają ścisłych zasad. Możemy doszukać się jednak kilku cech wspólnych, charakterystycznych dla typowo włoskich wnętrz. To:

Klasyczny charakter

W stylu włoskim nie ma miejsca na przesadny przepych. Wnętrza są eleganckie, harmonijne i oszczędne w dodatkach. Mile widziana jest delikatna sztukateria czy meble o klasycznym designie.

Wysokiej jakości materiały

Produkty z Włoch doceniane są za doskonałą jakość: dotyczy to zarówno jedzenia, mebli jak i ubrań. To naturalne, że we włoskich wnętrzach nie ma miejsca na bylejakość. Królują tutaj naturalne materiały: drewno, marmur, szkło, skóra, kamień, ceramika.

Wysmakowane dodatki

Styl włoski zachwyca wysmakowanymi dekoracjami. Jest luksusowy, ale daleko mu do barokowego przepychu. Znajdziemy tutaj pojedyncze, ekskluzywne dodatki, takie jak drogie antyki w klasycznym wydaniu czy kryształowe żyrandole.

Fot. Szklany słoń firmy Murano

Stonowane kolory

Styl włoski cechuje się stonowanymi barwami: bielami, beżami, szarościami. Czasem aranżacje są przełamane czernią. Charakterystyczne są też złote akcenty.

Wzory

Ze względu na elegancji charakter, w stylu włoskim stawia się na gładkie tkaniny. Na pojedynczych materiałach czy płytkach możemy pozwolić sobie na delikatne desenie, np. kwiatowe czy geometryczne.

Styl włoski: dla kogo

Chociaż styl włoski to kwintesencja elegancji i wysmakowanego luksusu, ujmuje on swoją przytulności i wygodą, dlatego sprawdzi się jako propozycja aranżacji wnętrza rodzinnego. Styl włoski zgrabnie łączy też nowoczesność ze stylowymi dodatkami i antykami, ze względu na swój klasyczny charakter. Tym samym to dobry wybór dla osób, które kochają antyki, ale jednocześnie pragną wnętrz nowoczesnych i nieprzeładowanych dodatkami.

Sklep internetowy antykikoneser.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji