Każdy ma własną definicję szczęścia. Ale jeśli rozpatrywać czym jest szczęście przez pryzmat szerokości geograficznej, między gorącym południem, a mroźną północą znajdziemy wyraźne różnice. Południowcy szczęścia i radości na ogół poszukują w kontaktach innymi ludźmi: spotykając się z rodziną i przyjaciółmi, popijając nieśpiesznie kawę w licznych kawiarniach, odwiedzając tawerny i restauracje czy biesiadując wspólnie na zewnątrz. Z kolei mieszkańcy północy bardziej cenią sobie samotność, kontakt z naturą i relaks w przytulnych wnętrzach. Tym samym to właśnie Duńczycy są mistrzami w urządzaniu idealnych wnętrz na zimowe wieczory. W czym tkwi sekret duńskiego szczęścia i jednocześnie duńskich wnętrz? W hygge.
Czym jest hygge?
Hygge to filozofia życia, które narodziła się w XIX-wiecznej Danii. Słoto to oznacza dosłownie wygodę i ma swoje odbicie w sposobie urządzania wnętrz, a także w stylu życia. Na czym dokładnie polega ta filozofia? Na organizacji przestrzeni oraz życia w taki sposób, by znalazło się w nim miejsce na cieszenie się pozornie zwykłymi chwilami, czasem z bliskimi, prostymi rzeczami. Ty samym hygge to np.:
- kubek ciepłej herbaty z imbirem, pitej przy kominku
- czytanie książki w wygodnym fotelu, pod ciepłym i miękkim kocem
- rozmowa z przyjaciółmi przy aromatycznej kawie, w przytulnych wnętrzach własnego salonu
Hygge i antyki
Styl hygge kojarzony jest głównie ze skandynawskim designem, który wyróżnia się funkcjonalnością i komfortem użytkowania oraz bardzo współczesną, dość surową pod względem dekoracji estetyką. Jednak wielbiciele antyków z powodzeniem mogą przemycić filozofię hygge do swoich wnętrz. Filozofia hygge odcina się od konsumpcjonizmu. Stawia na trwałe i ponadczasowe wyposażenie wnętrz, w co jak najbardziej wpisują się antyki. Do stylu hygge pasuje np.
- Antyczna porcelana, wszak picie ulubionej herbaty w pięknej, porcelanowej oprawie to prawdziwa celebracja prostych przyjemności
- Wygodny antyczny fotel, w którym możemy zatopić się w ulubionej lekturze
- Antyczne lampy bowiem te rzucą na nasze mieszkanie ciepłe, nastrojowe światło
- Antyczne komody, szafy i kredensy dzięki którym wnętrza zyskają przytulny, lekko sentymentalny charakter
Fot. Wygodne fotele uszaki -berżery
Jak stworzyć wnętrza w duchu hygge?
Filozofia hygge jest jak definicja szczęścia: każdy ma jego własną wizję. Jest jednak kilka cech, które zwykle są wspólne dla wnętrz hygge:
- Stonowana kolorystyka, która pozwala się wyciszyć
- Naturalne materiały, w tym głównie drewno
- Ponadczasowe wyposażenie (ikony skandynawskiego designu czy antyki)
- Ciepłe oświetlenie (w tym świece, kominek)
- Dekoracje, które czynią mieszkanie przytulnym (rodzinne fotografie, ciepłe pledy, ceramika)
Hygge nie jest stylem posiadającym konkretne ramy. Hygge to wnętrza, w których mieszkańcy czują się dobrze. Hygge to przestrzeń, która ułatwia cieszenie się tym co tutaj i teraz. Tym samym hygge pasuje do każdego z nas.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024