Antyki dodają wnętrzom klasy i indywidualnego charakteru. Jak zaaranżować je we współczesnym salonie? Od czego zacząć?
Funkcje salonu: wczoraj i dziś
Dawniej salon pełnił funkcję reprezentacyjną. Tym samym antyki nie musiały być wygodne czy funkcjonalne, ale za to kluczowe były ich walory estetyczne. Za czasów Ludwika Filipa podejście do wnętrz zaczęło się zmieniać. Pomieszczenia zyskiwały coraz bardziej kameralny charakter, monumentalne antyki zaczęły ustępować miejsca lżejszym i wygodnym meblom. Zaczęto aranżować przestrzenie, które pozwalały na poufne rozmowy czy realizacje hobby. Oddzielano przestrzeń prywatną od tej otwartej dla gości.
We współczesnym salonie naturalnie dalej ważny jest aspekt reprezentacyjny: to tam zwykle przyjmujemy gości. Jednak pokój ten często jest też centrum życia rodzinnego, gdzie bawią się dzieci czy odpoczywają dorośli. W salonie czytamy, oglądamy telewizję, słuchamy muzyki, gramy w gry komputerowe, serfujemy po internecie, pijemy kawę czy nawet jemy posiłki. Dlatego salon musi być przede wszystkim miejscem wygodnym i funkcjonalnym. Zanim dobierzemy do niego antyki, zastanówmy się jak chcemy w salonie spędzać czas, a tym samym jakich mebli potrzebujemy. Wygodnej kanapy, a może kompletu foteli? Stolika kawowego? A może stołu, przy którym wygodnie usiądziemy z laptopem? Komody do przechowywania rzeczy czy biblioteki na książki?
Wykończenie salonu i antyki
Kiedy już ustalimy do czego potrzebny jest nam salon (czy to nasza strefa relaksu, miejsce spotkań towarzyskich czy pokój do realizacji hobby, a może do wszystkich tych zadań razem?), czas na przygotowanie bazy naszego salonu. Jeśli chcemy łączyć współczesne elementy z meblami antycznymi, najlepiej postawić na neutralne wykończenie wnętrz, np. na:
- Styl klasyczny, który charakteryzują jasne ściany, drewniana podłoga, np. w jodełkę, subtelna sztukateria
- Styl minimalistyczny, gdzie bazą są gładkie podłogi i ściany, opcjonalnie panele ścienne na wysoki połysk czy fototapeta na jednej ze ścian
- Styl industrialny o surowym charakterze, w którym króluje beton, metal, odsłonięta cegła, szkło.
Styl klasyczny i industrialny mają ponadczasowy charakter: naturalne materiały nie wychodzą z mody. Z kolei styl minimalistyczny tworzy idealnie neutralne tło, które wyeksponuje dekoracyjne antyki, jak i stworzymy doskonałą przestrzeń dla współczesnych mebli.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024