Wielu z nas nie wyobraża sobie świąt bez choinki, traktując ją jako nieodłączną świąteczną tradycję. Jednak bożonarodzeniowe drzewko zagościło w naszych domach stosunkowo niedawno, bo na przełomie XVIII i XIX wieku, w okresie zaborów. Choinka pojawiła się na terenach Polski za sprawą niemieckich protestantów i początkowo spotykano ją tylko w miastach.
Trochę historii
Czym zatem ozdabiano domy na wsiach? Tradycyjną podłaźniczką, czyli czubkiem jodły lub świerka podwieszanego pod sufitem, jemiołą, a jeszcze wcześniej: Diduchem, czyli snopem zboża. Z czasem jednak choinka wyparła o wiele bardziej tradycyjną podłaźniczkę i stała się jedną z najbardziej charakterystycznych świątecznych dekoracji.
Ozdoby na choinkę: wczoraj i dziś
Współczesne sklepy wypełnione są różnymi ozdobami świątecznymi: począwszy od lampek, bombek i łańcuchów w dowolnych kolorach i stylach, po różne figurki i bardziej nietypowe dekoracje. Marzymy o bombkach w ludowe wzory, z motywem reniferów, a może w eleganckim złotym kolorze? Bez większego trudu znajdziemy je w sklepach internetowych lub stacjonarnych. Czym jednak ozdabiano choinki wcześniej?
- Jemiołą – która ma swoje korzenie w angielskich tradycjach
- Jabłkami – nawiązującymi do rajskiego owocu
- Aniołami – które miały troszczyć się o ludzi
- Dzwoneczkami – głoszącymi dobrą nowinę
- Orzechami – symbolizującymi dobrobyt
- Papierowymi łańcuchami – o wielorakim znaczeniu, np. odnoszącym się do zniewolenia grzechem, czy podtrzymaniem więzi rodzinnych
- Słodkościami – takimi jak pierniczki, ciastka
- Anielskimi włosami, ozdobami wykonanymi ze słomy, wydmuszek, bibuły czy papieru
Do tradycyjnych ozdób warto wrócić z kilku powodów. Po pierwsze, będą one hołdem dla naszych przodków. Po drugie, staną się spójnym uzupełnieniem naszych wnętrz, jeśli królują w nich antyki. Ponadto samo wykonywanie ozdób jest ciekawym pomysłem na spędzenie czasu z bliskimi.
Inne ozdoby świąteczne
Współczesne aranżacje wnętrz dają duże pole do tworzenia i wymyślania kreatywnych ozdób. Co możemy wykonać na święta?
Świąteczne stroiki
Bazą są oczywiście gałązki drzewa iglastego. Ale ostateczny styl zależy od nas samych. Chcemy mieć stylową ozdobę na drzwi? Postawny na jednokolorowe, matowe bombki. Marzy nam się dekoracja wykonana w 100% ręcznie? Pomalujmy szyszki lub oprószmy je sztuczny śniegiem i wplećmy w gałązki kilka wstążek w kratę. Taki świąteczny stroik możemy zawiesić na drzwiach, ścianie, nad kominkiem, czy postawić na stole lub antycznej komodzie.
Nietypowe ozdoby wykonane z lampek
Tradycyjnie lampki świąteczne zawieszamy na choince. Coraz częściej ozdabiamy nimi też okna czy werandy na zewnątrz. Ale z lampek możemy wykonać też inne ozdoby: np. „świetlną choinkę” zawieszoną na ścianie.
Dekoracyjne słodkości
Świąteczne pierniczki i ciastka to nie tylko pyszne łakocie, ale też ciekawy sposób na przystrojenie choinki. Innym pomysłem na ozdoby z jedzenia są orzechy zawinięte w sreberka, albo po prostu cukierki zawinięte w kolorowe folijki. Te ostatnie nawiązują do typowych w południowej Polsce karmelików: choinkowej ozdoby składającej się z cukierka owiniętego w bibułkę i cynfolię.
Related articles
Ostatnie wpisy
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024