Koniec roku to czas świątecznych postanowień. Wielu z nas obiecuje sobie, że w Nowym Roku zerwie ze złymi nawykami (np. paleniem), postawi na samorozwój czy popracuje nad sylwetką. My proponujemy inne postanowienie noworoczne: zmianę wnętrz, a konkretnie sypialni: by w czuć się w niej lepiej, efektywniej odpoczywać i więcej marzyć. Jak zmienić sypialnie w prosty sposób, nie wydając na to fortuny?
Kolor ścian
Zmiana koloru ścian pozwala na efektowną metamorfozę, bez dużych nakładów finansowych. Ponadto dobrze dobrana kolorystyka sypialni jest szczególnie ważna, bowiem wpływa na nasz nastrój, a także pomaga (lub przeszkadza) nam się zrelaksować. Jakie kolory wybrać do sypialni?
Zielony
Ze względu na skojarzenia z przyrodą, pomaga się wyciszyć oraz zrelaksować, jednak jego nadmiar może destabilizować nastrój. Jeśli nie lubimy soczystej zieleni, możemy postawić na bardziej neutralny kolor oliwkowy. Intensywną zieleń stosujmy raczej w formie akcentów, w połączeniu z beżami czy szarościami.
Fioletowy
W intensywnej odsłonie pobudza kreatywność i wywołuje wrażenie tajemniczości. Ale w wersji stonowanej i jasnej relaksuje. Tym samym w sypialni śmiało możemy zastosować kolor liliowy w połączeniu np. z klasyczną szarością czy kolorem mleka.
Niebieski
To popularny kolor w sypialni, bowiem kojarzy nam się z marzeniami i spokojem (niebieskie niebo, morze). Jednak ze względu na swój chłodny odcień, w nadmiernej ilości odbierze sypialni przytulny charakter. Tym samym dobrze wykorzystywać go tylko w detalach i połączyć np. z beżami.
Fototapety i obrazy
Wyrazista fototapeta zastosowana na jednej ze ścian nada sypialni charakteru. Wybór mamy szeroki: od efektownych paneli 3D, które wpiszą się w styl glamour, bo piękne fototapety przedstawiające detale (np. liście, kwiaty), które nadadzą naszej sypialni niezwykłego klimatu.
Dobrym pomysłem są też grafiki i obrazy, np. obraz sielskiej wsi, który pasuje do stylu rustykalnego lub współczesne grafiki, które nadadzą wnętrzu eklektycznego wymiaru.
Antyki i meble
Co do zasady w sypialni nie powinno rozpraszać nas zbyt wiele rzeczy. Najlepiej aby to pomieszczenie kojarzyło nam się wyłącznie ze snem i odpoczynkiem. Oczywiście wielu z nas łączy sypialnie z garderobą. Często znajduje się tam też miejsce na toaletkę, a także kącik do czytania. Ale na tym powinniśmy skończyć rozszerzenia sypialni o nowe funkcje (o ile pozwala nam na to nasze mieszkanie). Sypialnia nie jest dobrym miejscem do pracy, wspólnego grania w gry czy seansów filmowych.
Fot. Antyczna toaletka
Tym samym ilość mebli, jaką umieszczamy w sypialni jest dość ograniczona. Ale z powodzeniem możemy wprowadzić tutaj praktyczne antyki, np.:
- Wygodny fotel, w sam raz do czytania książek
- Komodę na bieliznę
- Komplet szafeczek nocnych
Nadadzą one sypialni przytulnego charakteru.
Co jeszcze możemy zmienić w sypialni? O tym w 2. części artykułu.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024