Zwykle metamorfozę aranżacji zaczynamy od zmiany koloru ścian. W przypadku sypialni dobrym pomysłem jest połączenie stonowanej, neutralnej bazy (szarości, beżu) z takimi akcentami kolorystycznymi jak zieleń, fiolet czy niebieski. Panele 3d lub wyraziste fototapety nadadzą wnętrzom charakteru.
Jeśli chodzi o meble i antyki, tutaj warto postawić na umiar. Dobrym pomysłem jest zakup wygodnego fotela, komody i/lub toaletki. Ale zbyt duża ilość mebli oraz kącików z osobnymi funkcjami, nie jest dobrym pomysłem w sypialni. Jak jeszcze możemy zmienić naszą sypialnie?
Oświetlenie, które odmieni wnętrze
W sypialni postawmy na ciepłe i przytłumione światło, które pozwoli się wyciszyć i zrelaksować po ciężkim dniu. Wyjątkiem powinno być światło kierunkowe. W tym przypadku wybieramy światło neutralne, o średniej mocy. Jeśli chodzi o światło do makijażu (umiejscowione przy toaletce, lustrze), lepiej sprawdzi się światło o zimnej barwie.
Fot. Kryształowy żyrandol
Światło jest też niezastąpionym elementem kreowania aranżacji. Za jego pomogą możemy podkreślić interesujące elementy pomieszczenia, np.:
- tapetę lub strukturę ściany przy pomocy stylowych kinkietów
- elegancką komodę, stawiając na niej lampę
- rzeźbę lub obraz, kierując na nie dyskretne oświetlenie punktowe
Oświetlenie główne może być natomiast jednocześnie dekoracją, np. w formie kryształowego żyrandolu.
Dekoracje: oszczędne i stylowe
Sypialnia tkaninami stoi i to one powinny być głównym elementem dekoracyjnym tego pokoju. Postawmy zatem na ciepłe pledy, które dodadzą aranżacji przytulności. Wybierzmy też odpowiednią pościel, np. elegancką i satynową dla aranżacji stylizowanych na historyczne i glamour lub z elementami kwiatowymi, jeśli wybraliśmy styl angielski. Pościel pozwala też na zabawę wzorami i łączenie różnych faktur oraz odcieni: np. jednolitych kolorystycznie elementów z poszewkami na poduszki o delikatnymi aplikacjach lub w innych odcieniach. Dopełnieniem stylizacji niech będą poduszki w różnych rozmiarach i pasująca do całości narzuta.
Z kolei firany oraz zasłony nadadzą aranżacji intymności, chroniąc przed słońcem oraz czujnym okiem sąsiadów. Modne, lejące się zasłony oraz firany bez żadnych faktur oraz wzorów wpiszą się zarówno w styl nowoczesny jak i historyzujący.
Fot. Porcelanowa figurka Bing & Grondahl
Jeśli chodzi o bibeloty i inne dodatki, w sypialni mniej znaczy więcej. Nadmiar przedmiotów będzie rozpraszał i niepotrzebnie się kurzył. Starajmy się zatem oszczędnie podchodzić do wszelkich dekoracji, szczególnie że w sypialni może być nimi już samo oświetlenie, koce, narzuty, poszewki czy oprawa okna.
Funkcjonalna codzienność
Decydując się na zmiany w sypialni, warto przemyśleć zmianę materaca. Chociaż nie wpłynie on na odbiór wizualny pomieszczenia, jest niewątpliwie kluczowym elementem każdej sypialni. Wygodny oraz dostosowany do naszych potrzeb, zapewni zdrowy sen i lepszy wypoczynek.
Nie zapomnij również o roletach. Warto rozważyć droższą zewnętrza opcję. Takie rolety zaciemnią sypialnie, co zagwarantuje lepszy jakościowo sen, ale także wyciszą pomieszczenie.
A jak wybrać meble antyczne do sypialni? O tym w kolejnym artykule.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024