Sypialnia jako miejsce naszego wypoczynku i relaksu zasługuje na szczególną uwagę podczas aranżacji wnętrz. Jak urządzić to pomieszczenie, jeśli chcemy wprowadzić do niego antyki?

Sypialnia stylizowana na historyczną

Pozornie to prosty wariant aranżacji wnętrz: kupujemy antyki do sypialni (np. Ludwika XVI). Niektóre sklepy oferują od razu całe komplety, co znacząco ułatwia nam zadanie. Następnie urządzamy sypialnie w duchu minowanych wieków:

  • Dobieramy tapety, tkaniny obijające ściany i/lub lakierowaną boazerię w jasnych barwach
  • Układamy drewniany parkiet lub płytki imitujące marmur
  • W oknach zawieszamy mięsiste zasłony i grube firany swobodnie opadające na podłogę
  • Antyki ustawiamy w harmonijny i symetryczny sposób, nawiązując tym samym do stylu klasycystycznego
  • Wybieramy oświetlenie w duchu Ludwika XVI

Fot. Sypialnia w stylu Ludwika XVI

Ponadto ukrywamy wszelkie współczesne gadżety, a na widoku ustawiamy antyczne zegary czy dzieła sztuki odnoszące się do wybranej epoki. Teoretycznie wszystko jest proste, bowiem działamy wg klucza: kopiując dawny styl. Gdzie mogą pojawić się trudności?

  1. Wierne odzwierciedlanie danego stylu wiąże się z wysokimi kosztami. We wnętrzach stylizowanych na historyczne nie ma miejsca na kompromisy czy półśrodki.
  2. Dla niektórych codzienne obcowanie z tym co minione może być w dłuższej perspektywie czasu nieco przytłaczające.
  3. Antyki w komplecie najlepiej wyglądają na dużych przestrzeniach.

Jednak niewątpliwym atutem wnętrz stylizowanych na historyczne jets ich wyjątkowość. Dodatkowo takie aranżacje mogą podkreślić wysoki status społeczny czy doskonały gust.

Eklektyczne aranżacje

W tym wariancie antyczne meble do sypialni pełną rolę biżuterii. Są pojedynczym elementem, który nadaje pomieszczeniu charakteru. Możemy dobrać dwa-trzy antyki, które uzupełnią aranżacje sypialni, jednak warto trzymać się poniższych zasad:

  • Antyki dobieramy wg klucza: jednego stylu, podobnej kolorystyki;
  • Sypialnia powinna być urządzona oszczędnie: to miejsce snu i wyciszenia. Nadmiar mebli (w tym antyków) będzie tylko rozpraszał;
  • Z definicji sypialnia nie jest reprezentacyjnym pomieszczeniem, ale to jak wygląda może wpływać na nasze samopoczucie. W brzydkim, niewykończonym pokoju trudno się zrelaksować, wypoczywać, zasypiać.

Jakie antyczne meble możemy wprowadzić do sypialni?

Fot. Toaletka z około 1900 roku

Gustowna toaletka

Antyk dla prawdziwej damy i niezwykła ozdoba wnętrza. By dobrze pełniła swoją funkcję, wymaga dobrego oświetlenia.

Antyczny fotel

Uczyni pomieszczenie przytulnym i stworzy kącik do wypoczynku, np. z dobrą książką.

„Królewskie” łóżko

Antyczne łóżko sprawi, że poczujemy się naprawdę wyjątkowo, kładąc do snu.

Antyczna szafa

Taki mebel zajmuje dużą powierzchnie, więc nadaje się do dużych wnętrz lub powinien być jedynym elementem nawiązującym do przeszłości.

Czy warto urządzać eklektyczne sypialnie? Tak, bowiem pozwalają one tworzyć unikalne aranżacje. Można je także zaaranżować w bardziej ekonomiczny sposób. I łatwiej poddają się metamorfozom.

Sklep internetowy antykikoneser.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji