Idealna przestrzeń dla antyków to wiekowy pałacyk czy przestronne mieszkanie w kamienicy. Czy jednak właściciele mieszkania w bloku z wielkiej płyty lub współczesnego domu powinni zrezygnować z marzeń o aranżacji, w której pierwsze skrzypce grają antyki? Absolutnie nie. Jak urządzić wnętrza z antykami, w różnych przestrzeniach?
Kamienica lub pałacyk
Właściciele takich przestrzeni mogą pozwolić sobie na salon w stylu renesansowym, barokowym, biedermeier, ludwikowskim czy secesyjnym i postawić na całe komplety mebli. O czym pamiętać, przy urządzaniu salonu w stylu historyzowanym?
- jakość: w aranżacji nawiązującej do dawnych stylów nie ma miejsca na kompromisy, w postaci np. tańszych zamienników materiałów potrzebnych do wykańczania wnętrz. Luksusowe ludwiki i średniej jakości panele podłogowe będą razem wyglądały co najmniej dyskusyjnie.
- spójność: nie mieszajmy stylów mebli. Jeśli w naszych wnętrzach postawiliśmy na przytulny styl angielski, nie wprowadzajmy tam dodatkowo ludwików czy antyków w duchu secesyjnym.
- wyczucie: nawet w salonie zaaranżowanym kompletem antyków jest miejsce na lekki powiem współczesności, np. w postaci jasnej kolorystyki ścian czy zredukowanej ilości przedmiotów. W ten sposób nadamy przestrzeni lekkości, lepiej wyeksponujemy piękne meble antyczne oraz unikniemy muzealnego efektu.
Fot. Antyczny stół z 8. krzesłami
Nowoczesny, przestronny apartament
W takie wnętrza idealnie wpisze się styl Art deco, ale też glamour, antyki w stylu klasycystycznym czy pojedyncze ludwiki. Unikajmy jednak urządzania mieszkania odwzorowując wiernie dawne style: będą one kontrastowały z nowoczesnym wykończeniem wnętrz. Inaczej sprawa ma się ze stylem Art Deco, który wyprzedził swoje czasy pod względem designu i jest bardzo współczesny.
Fot. Komoda / bufet w stylu Art Deco
Z kolei jeśli chodzi o meble w stylu ludwikowskim, za sprawą ich bogatej dekoracji, mogą one pełnić rolę wyjątkowej biżuterii wnętrz, pojedynczych dzieł sztuki, które nadadzą aranżacji eleganckiego i eklektycznego charakteru.
Mieszkanie lub dom o małym lub średnim metrażu
Małe przestrzenie niosą za sobą pewne ograniczenia. O ile przy odrobinie pomysłowości możemy wkomponować w nie jeden, duży antyk (np. szafę, która będzie wtapiała się w układ mieszkania, tworząc od frontu wrażenie ozdobnej ściany), to już o komplecie jadalnianym czy sypialnianym raczej powinniśmy zapomnieć.
Fot. Szafa z około 1920 roku
W przypadku mieszkań o skromniejszym metrażu najlepiej sprawdzą się pojedyncze antyki, np. fotel, komoda, lampa, konsola. Takie meble, zestawione ze współczesnym, oszczędnym, a wręcz minimalistycznym wyposażeniem wnętrz, nadadzą aranżacji wyjątkowego charakteru. Im mniejsza przestrzeń, tym bardziej powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na walory estetyczne, ale też funkcjonalne antyku.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024