Meble antyczne, chociaż o wiele solidniejsze od współczesnych produktów, są jednocześnie wrażliwe na wiele czynników. Nie lubią wysokich temperatur, zmian temperatur, małej i dużej wilgotności powietrza, a także ekspozycji na słońce. Ich powierzchnie naruszyć może gorący talerz, rozlane wino, a nawet odkurzanie odkurzaczem. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji będą cieszyły swoim pięknem długie lata. Co jeszcze musimy wiedzieć o antykach?
Fot. antyczny zegar
Niezbędna konserwacja
Antyki wymagają systematycznej konserwacji. Dlatego minimum raz do roku (a najlepiej dwa razy), wygospodarujmy czas na polerowanie ich powierzchni. W tym celu dobrze sprawdzi się wosk pszczeli lub specjalistyczne preparaty. Unikajmy przypadkowych środków czyszczących, bowiem zawarte w nim składniki (np. silikon) mogą nieodwracalnie uszkodzić antyki. Wosk nanosimy miękką ściereczką. Szczególną ostrożność należy zachować przy drobnych, rzeźbionych elementach drewna. Taka systematyczna pielęgnacja pozwoli zachować powierzchnie mebli w doskonałej kondycji. W przypadku mebli posiadających aplikacje z innych materiałów, warto dopytać sprzedawcę antyku o odpowiedni sposób konserwacji.
Systematyczna obserwacja
Drobne pęknięcia, wyblaknięcia farby, zacieki, zarysowania: te z pozoru niewielkie mankamenty z czasem będą przeistaczać się w duże uszkodzenia. Dlatego im wcześniej zauważymy problemy, tym łatwiej (i taniej) będziemy w stanie je naprawić. W przypadku pierwszych oznak blaknięcia farby być może wystarczy przestawić mebel tak, by ten nie stał w dużym nasłonecznieniu. Oczywiście nie cofniemy w ten sposób zniszczenia, ale skutecznie go zatrzymamy. Niewielkie zarysowania możemy spróbować wypolerować. W przypadku innych zniszczeń najlepiej skonsultujmy plan działania ze specjalistą z zakresu konserwacji antyków. Unikajmy domowych napraw: zwykle nie posiadamy do tego specjalistycznych materiałów i narzędzi, a nieumiejętna próba naprawy może wiązać się z wyrządzeniem jeszcze większych szkód, które obniżą wartość rynkową mebla.
Kilka praktycznych porad
Antyki to nie tylko drewniane meble, dlatego dbając o wiekowe przedmioty pamiętajmy:
- Porcelanę myjemy tylko wodą i miękką gąbką, a w ostateczności bardzo delikatnymi środkami czyszczącymi. W przeciwnym wypadku możemy uszkodzić delikatne malowania. Co ważne: nie trzymajmy porcelany za uchwyty, bowiem w ten sposób bardzo łatwo możemy uszkodzić te piękne i kruche przedmioty.
- Srebro czyścimy gorącą wodą z mydłem. Unikajmy silnych środków czyszczących do srebra, bowiem te mogą zaszkodzić wiekowej zastawie.
- Antyczne zegary wymagają regularnego nakręcania oraz czyszczenia. Tylko w ten sposób stare mechanizmy zachowają sprawność na lata.
- Obrazów olejnych nigdy nie czyścimy mokrą ściereczką. Do ich czyszczenia najskuteczniejszy będzie pędzel o miękkim włosiu.
- Metalowe elementy antyków najlepiej czyścić w rękawiczkach, unikając wszelkich olei i środków czyszczących, bowiem te mogą wejść w reakcje z materiałem.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024