Rynek pęka w szwach od bogatego asortymentu produktów przydatnych do renowacji mebli. Co warto wiedzieć, by móc ze spokojem skupić się na ratowaniu naszych skarbów, a nie godzinami przemierzać sklepowe regały? Dzisiaj trochę wiedzy z zakresu farb, bejc, wosków i lakierów.

Malowanie farbą

Efekt odnowienia uzyskamy najłatwiej i zarazem najszybciej pokrywając stare meble farbą. Zwykle farby wodne i olejne są nieprzezroczyste.

Jeśli na naszym strychu zalegają stare kredensy czy komody w dość dobrym stanie, które chcielibyśmy szybko odświeżyć, możemy po prostu oczyścić powierzchnie mebli i pomalować je. Farba wypełni nierówności i pokryje drobne uszkodzenia.

chair-672257_1280

Warto wiedzieć: Rozcieńczona farba wsiąka w drewno, dlatego jest także świetną bazą do dalszego odświeżania.

Bejcowanie

Bejca to impregnat, którym można barwić drewno. Ma dość wodnistą konsystencję w porównaniu do farby i wnika w strukturę drewna. Jest stworzona na bazie wodnej albo rozpuszczalniku. Bejca jest transparentna, dlatego po jej naniesieniu na powierzchnie drewna, widać usłojenie mebli. Kolor bejcy dobiera się do gatunku drewna.

Bejca pozwala na odświeżenie koloru drewna, pociemnienie go lub rozjaśnienie. Becjy używa się również do wyrównania koloru całego mebla, np. w sytuacji kiedy odnawialiśmy tylko jego elementy. Bejcowanie nie powinno być ostatnim elementem odnawiania. Po nałożeniu na powierzchnie mebli bejcy, należy ich powierzchnie polakierować lub zawoskować.

Warto wiedzieć: Najlepszy efekt bejcowania uzyskamy na miękkim drewnie, takim jak sosna. Bejca nałożona na farbę zmienia zarówno kolor farby, jak i drewna.

Woskowanie

Woskowanie to bardzo subtelny sposób na wydobycie piękna z drewnianych powierzchni i nadanie im satynowego połysku. Antyki poddane woskowaniu wyglądają bardzo elegancko i gustownie. Ta technika podkreśla barwę mebla oraz jego usłojenie.

Podstawowe rodzaje wosków:

1. Bezbarwne woski służą do nawilżania drewna.
2. Kolorowe woski pomagają wyrównać odcienie drewnianych powierzchni.
3. Ciemne woski nadają patyny drewnianym powierzchniom.

Wosk to przede wszystkim doskonały sposób na wykończenie mebli. Chroni antyki przed wilgocią i nadaje delikatnego blasku. Ponieważ woskowanie to niezbyt trwała metoda, warto powtórzyć go kilkakrotnie.

Warto wiedzieć: Wosk powinien być ostatnią warstwą nałożoną na antyki (nawet jeśli były wcześniej pomalowane farbą, lakierem czy wykończone politurą). Nie powinno się natomiast pokrywać wosku bejcą, lakierem czy farbą, ponieważ woskowana powierzchnia nie przyjmuje nowych warstw.

key-hole-360646_1280

Lakierowanie

Lakierowanie to skuteczny sposób na zabezpieczenie drewna. Wyróżniamy dwa typy lakierów:

1. Lakier na bazie oleju jego zaletą jest duża trwałość, można nim zabezpieczać zarówno stare jak i nowe drewno. Lakier chroni także przed działaniem promieni słonecznych.
2. Lakier akrylowy na bazie wodnej schnie dużo szybciej od olejnego. W sklepach dostępne są lakiery bezbarwne jak i kolorowe. W zależności od preferencji można wybrać lakier, który daje efekt: satynowego, półmatowego lub matowego połysku.

Warto wiedzieć: Tradycyjny lakier z upływem czasu żółknie, ale nie jest to jego wada dzięki temu kolor drewna nabiera głębi.