Sytuacja związana z pandemią koronawirusa zmusiła większość osób do pozostania w domu. Jak wykorzystać ten czas produktywnie? Poniżej kilka propozycji dla wielbicieli antyków.
1. Konserwacja antyków
Z jednej strony antyki słyną ze swojej solidności: wszak potrafią służyć nam setki lat. Jednocześnie są wrażliwe na wiele czynników, nawet tak niepozornych jak zmiany temperatury czy postawienie gorącego kubka na blacie.
Na szczęście odpowiednia konserwacja pomaga im przetrwać w dobrej kondycji długie lata. Raz lub dwa razy do roku warto dokładnie je wypolerować przy użyciu wosku pszczelego lub specjalnych preparatów do mebli antycznych. Antyki polerujemy okrężnymi ruchami, miękką szmatką.
2. Renowacja starych mebli
Nie polecamy samodzielnej renowacji cennych mebli antycznych, bowiem zastosowanie złych materiałów/techniki może zdecydowanie obniżyć wartość antycznego przedmiotu. Ale metamorfoza starej komody odziedziczonej po przodkach czy podniszczonego mebla z sieciówki może okazać się świetną zabawą, która przy okazji odświeży naszą aranżację wnętrz. Co możemy zrobić?
Zmiana koloru
Malowanie to zwykle najbardziej efektowna technika zmiany mebla. Dobrze wcześniej usunąć z przedmiotu starą warstwę farby szlifierką lub papierem ściernym i dopiero potem przystąpić do malowania.
Decoupage
To technika zdobnicza polegająca na naklejaniu na meble (lub inne przedmioty) serwetek lub ozdobnych papierów, by te wyglądały jak namalowane. Technika ta świetnie sprawdzi się w przypadku mebli stylizowanych na angielskie.
Postarzanie mebli
Ten efekt możemy uzyskać m.in. poprzez punktowe ścieranie warstw farby. Postarzane meble wpisują się np. w styl shabby chic.
Zmiany detali
Niepozorna wymiana nóżek lub uchwytów może nadać meblom zupełnie nowego charakteru.
Szukanie inspiracji
Czasem chcielibyśmy coś zmienić w naszych wnętrzach, ale brakuje nam pomysłu na efektowną metamorfozę. Wolny czas w domu to doskonały pretekst do przejrzenia inspirujących aranżacji. Gdzie ich szukać?
- W magazynach traktujących o urządzaniu wnętrz
- Na blogach o tematyce wnętrzarskiej
- Na platformach poświęconych aranżacjom
- Na Pintereście
Inspiracje warto gromadzić w formie tablic inspiracji, a także opatrywać je krótkimi notatkami (np. co podoba nam się na danym zdjęciu). Kiedy zgromadzimy materiały, możemy wybrać motywy, które wielokrotnie się powtarzają w naszych inspiracjach oraz odrzucić elementy nie pasujące do całości. Takie działanie pozwoli nam zaplanować zmiany we wnętrzach, które wpisują się w nasze poczucie estetyki, a także są spójne.
3. Wiosenne porządki
W wielu domach panuje swoista tradycja wiosennych porządków. Przymusowy pobyt w domu to dobry moment na generalne porządki. W tym wysprzątanie tych wszystkich miejsc, które na co dzień nie zaprzątają nam głowy: zagraconych zakamarków, piwnicy, zapomnianych miejsc w garderobie.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024