Co wielbiciele antyków mogą robić w długie dni przymusowej izolacji? Np. pielęgnować meble antyczne, szukać wnętrzarskich inspiracji lub upiększać stare przedmioty, tak by te znowu cieszyły oko oraz pasowały do aranżacji. A w poniższym wpisie skupimy się na wyjątkowej technice zdobienia przedmiotów: decoupage.
Od kilku lat niezmiennie w modzie jest tzw. handmade, czyli produkty wykonywane ręcznie. Decoupage jako technika zdobnicza idealnie wpisuje się w ten trend.
Decoupage, czyli sztuka biedaków
Podobno technikę decoupage stosowały już koczownicze plemiona z rejonów syberyjskich. Co ciekawe, ówcześni nomadowie mieli ozdabiać w ten sposób groby. Następnie wiedza o takim stylu dekoracji przedmiotów przeniosła się do Chin, a stamtąd w XVII wieku powędrowała do Włoch. Pierwotnie włoscy rzemieślnicy stosowali decoupage do tworzenia tańszych wersji lakierowanych, chińskich mebli. Potem technikę tę wykorzystywano do kopiowania obrazów, stąd zyskała nazwę „sztuki biedaków”.
Jak decoupage stał się hobby
Dwórki Ludwika XV, pragnąc zagospodarować swój wolny czas, zaczęły traktować decoupage jako hobby. Skupiały się raczej na ozdabianiu małych przedmiotów, takich jak pudełka. Co ciekawe, na dworze Ludwika „sztuka dla biedaków” przybrała bardzo ekskluzywny charakter, bowiem dwórki nierzadko wykorzystywały do ozdabiania przedmiotów oryginalne obrazy cenionych malarzy.
Na czym polega decoupage
To technika polegają na naklejaniu na powierzchnię przedmiotu (np. drewnianego, metalowego, szklanego) cienkich warstw papieru, np. serwetek. Następnie na lakierowaniu całej powierzchni, aż do uzyskania wrażenia, że motyw z serwetki jest namalowany.
Czego potrzebujemy, aby zacząć?
Aby rozpocząć przygodę z decoupage potrzebujemy jedynie:
- przedmiot, który będziemy ozdabiać
- klej do decoupagu
- lakier odpowiedni do powierzchni, jaką chcemy malować, np. do drewna,
- płaskich pędzelków
Jak ozdabiać drewniane przedmioty
W pierwszej kolejności oczyszczamy powierzchnię przedmiotu, który chcemy ozdobić. Surowe drewno wystarczy przetrzeć lekko papierem ściernym. Jeśli chcemy ozdobić przedmioty pokryte farbą albo olejowane, lepszy efekt uzyskamy usuwając zewnętrzną warstwę. Opcjonalnie przedmiot możemy pomalować farbą akrylową o jasnym kolorze, pasującym do nadruku z serwetek, np. białym, beżowym.
Kolejny krok to wycięcie serwetki, tak by jej kształt pasował do powierzchni, którą chcemy ozdobić. Następnie nakładamy serwetkę na drewnianą powierzchnię i z pomocą pędzelka nakładamy klej: zaczynając od środka. Ważne, aby nakładać niewielkie warstwy kleju. Tak przyozdobiony przedmiot pozostawiamy do wyschnięcia. Potem kilkukrotnie nakładamy na niego warstwę lakieru, dzięki czemu „wtapiamy” serwetkę i uzyskujemy efekt ręcznego malunku.
Przygodę z decoupagem warto rozpocząć od przedmiotów posiadających płaskie powierzchnię i stopniowo przechodzić do większych wyzwań: np. przedmiotów z pęknięciami lub z efektem przetarcia.
Decoupage pasuje do…
Przedmioty ozdobione techniką decoupage pasują do wielu aranżacji: zaczynając od stylu shabby chic, po styl angielski, przez wnętrza eklektyczne, po te w stylu francuskim, skandynawskich czy wiejskim. Z racji na to, że wzory jakimi pokryjemy przedmioty ogranicza jedynie nasza wyobraźnia (oraz asortyment producentów serwetek i innych cienkich, ozdobnych papierów), z powodzeniem możemy ozdobić tak też przedmioty pasujące do nowoczesnych stylów albo egzotycznego stylu kolonialnego.
Related articles
Ostatnie wpisy
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024