Cenne antyki zwykle poddajemy renowacji, czyli zabiegowi mającemu na celu przywrócić ich wspaniały wygląd. Niektórzy jednak idą w drugą stronę i nowe lub stare, ale odnowione przedmioty, poddają procesowi postarzania. Po co postarzamy meble, jak to robić, aby osiągnąć estetyczny efekt i do jakiego stylu będą one pasowały?

Dlaczego postarzamy meble?

Przedmioty, w tym antyki, które noszą widoczne ślady czasu, często są określane meblami „z duszą”. Przypominają nam one o naszych przodkach, wprowadzają nieco melancholijny, romantyczny nastrój do wnętrz. Takie meble są postrzegane jako „szlachetne”. Dodatkowo umiejętnie przeprowadzone postarzanie mebla może zwyczajnie uczynić go piękniejszym i ciekawszym przedmiotem, wpisującym się w naszą aranżację wnętrz.

Jak postarzyć meble?

Jednym z najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej efektowym sposobem postarzania mebli jest patynowanie, które przeprowadzić możemy na kilka sposobów:

Profesjonalne patynowanie

Stosujemy go do drewnianych przedmiotów (tak starych, jak i nowych). Jak przeprowadzić takie patynowanie?

  1. Malujemy przedmiot bejcą do drewna.
  2. Pokrywamy powierzchnię mebla lakierem podkładowym.
  3. Po wyschnięciu lakieru przecieramy mebel papierem ściernym o wysokiej gradacji, następnie usuwamy pył.
  4. Nakładamy właściwą patynę, a po 30 minutach ścieramy jej nadmiar szklaną wełną, pozostawiając kolor np. w zagłębieniach.

Na rynku dostępne są też preparaty pozwalające na pozostawienie środka tylko w porach drewna, co daje bardzo realistyczny efekt postarzania.

Patynowanie w formie kolorowych przecierek

To prostsza metoda patynowania, którą lepiej zarezerwować do mebli, które nie prezentują wysokiej wartości rynkowej. Chociaż nie zaliczymy jej do profesjonalnych metod postarzania, nie można odmówić jej efektowności. Jak przeprowadzić takie patynowanie krok po kroku?

  1. Wybieramy dwie farby akrylowe: ciemniejsza i jaśniejszą.
  2. Ciemniejszą farbą malujemy krawędzie mebla.
  3. Po wyschnięciu ciemniejszej farby, nakładamy na cały mebel farbę jaśniejszą.
  4. Kiedy kolejna warstwa wyschnie, przecieramy miejsca pokryte wcześniej ciemną farbą papierem o wysokiej gradacji.

Patynowanie w stylu szwedzkiego błękitu

To bardzo stylowy sposób postarzania mebla. W tym wariancie kolor błękitny przechodzi półcieniami w szarość lub zieleń. Jak uzyskać taki efekt? O tym w kolejnym artykule.

Do jakich wnętrz pasują postarzane antyki i inne przedmioty?

Postarzane przedmioty będą ciekawie wyglądały we wnętrzach eklektycznych. Pasują także do aranżacji w stylu francuskim, angielskim, shabby chic czy rustykalnym.

Sklep internetowy antykikoneser.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji