Zwykle antyki powstawały z myślą o reprezentacyjnych przestrzeniach mieszkalnych wyższych sfer. Dzisiaj jednak częściej niż w pałacowych wnętrzach, zobaczyć je możemy w domach, kamienicach, mieszkaniach czy zupełnie nowoczesnych apartamentach. W jakim otoczeniu najefektowniej wyeksponujemy antyki?

Modna klasyka

Ściany w kolorze bieli, odcieniach szarości lub gołębim błękicie, opcjonalnie wykończone delikatną sztukaterią. Do tego parkiet w jodełkę, płytki ułożone w ponadczasową czarno-białą szachownicę lub marmurowa podłoga (ewentualnie jej wierna imitacja). Takie klasyczne wykończenie wnętrz sprawdzi się w każdej przestrzeni: od małego jednorodzinnego domku na obrzeżach miasta, po starą kamienicę czy przestronny apartament. Jest to też doskonałe „tło” dla mebli antycznych. Piękne będą w nich wyglądać antyki nawiązujące do stylu klasycystycznego czy ludwiki.

Rustykalny powiew przytulności

Chropowate, bielone ściany, belki podtrzymujące sufit, drewniana lub kamienna podłoga. Wbrew pozorom ten wiejski, swojski styl może okazać się doskonałą aranżacją dla antycznych mebli. Jakie antyki pasują do stylu wiejskiego? Np. bielone meble w stylu angielskim, Biedermeiery, solidne i rzeźbione meble w stylu duńskim lub bretońskim. 

Industrialna surowość

Ściany z odsłoniętymi cegłami, betonowa podłoga, do tego metalowe schody, duże przeszklone powierzchnie to nie tylko sceneria fabryki lub magazynu, ale też wspaniałe otoczenie dla antyków. W surowym klimacie wnętrz industrialnych efektownie wyeksponujemy dekoracyjne i finezyjne antyki, np. w stylu Empire czy Ludwiki. Aranżacja w tym duchu sprawdzi się zarówno w zaadaptowanych na mieszkalne przestrzeniach poprzemysłowych, jak i w mieszkaniach, domach czy apartamentach.

Nowoczesny minimalizm 

Ściany w bieli, przełamane ciekawymi trójwymiarowymi panelami lub fototapetami, żywiczna podłoga lub połyskujące panele w kolorze drewna, mało rzeczy. To kolejny styl, w którym antyki w pełni ukażą swoje piękno, bowiem nie będą przytłoczone nadmiarem przedmiotów i dekoracji. Styl minimalistyczny jest uniwersalny: będzie pasował do małych mieszkań jak i apartamentów o ogromnej powierzchni. Wpisze się w niego wiele antyków: od monumentalnych mebli Empire, po ludwiki przez meble w stylu Art Deco. 

Retro romantyzm

Skrzypiąca podłoga, tapety w kwiaty lub drewniana boazeria, płytki w geometryczne wzory. Wykończenie wnętrz w stylu retro nadaje domom i mieszkaniom ciepłego i nieco melancholijnego charakteru. W takich aranżacjach świetnie wyglądają antyki w stylu wiktoriańskim, angielskim czy Biedermeier. Wykończenie retro jest uniwersalne: dobrze koresponduje zarówno z wnętrzami starych domów, jak i kamienic czy z mieszkaniem w bloku z wielkiej płyty.

Sklep internetowy antykikoneser.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji