Pochodzenie sof Chesterfield nie jest o końca jasne. Co wiemy na pewno? To meble angielskie, których historia sięga końca XVIII wieku. Ozdabiały one wnętrza epoki wiktoriańskiej, a dzięki imperialistycznym podbojom Anglii szybko dotarły do innych krajów: od Kanady po Indie. 

Domniemane historie kanapy 

Nie wiemy dokładnie ani kto kanapę zaprojektował, ani skąd wzięła się jej nazwa. Niektórzy zakładają, że kanapa Chesterfield zawdzięcza swą nazwę miastu w hrabstwie Derbyshire. Wg innej wersji mebel powstał dla hrabiego Chesterfield, Philipa Dormera Stanhope'a. Ten bogaty arystokrata miał zamówić u rzemieślnika wygodną kanapę, na której można rozsiąść się w wyprostowany, ale naturalny sposób. Pikowania z kolei miały być odpowiedzią na życzenie Philipa, by kanapa nie marszczyła się w nieelegancki sposób.

Kanapa Chesterfield wczoraj i dziś

Pierwotnie kanapy Chesterfield były wykonywane ze skóry. Te niezbyt niskie, ale też niezbyt wysokie, wygodne i masywne meble o finezyjnie wywiniętych podłokietnikach i charakterystycznemu pikowaniu najczęściej były dwuosobowe. 

Współcześnie powstało wiele wariacji na temat foteli i sof w typie Chesterfield. Możemy spotkać kanapy w bardzo odważnych wersjach kolorystycznych, wykonane z różnych materiałów. Niektóre wiernie odwzorowują np. charakterystyczne podłokietniki. Inne są luźną wariacją w postaci np. lekkich, geometrycznych form opartych na metalowej konstrukcji, które z oryginałami z XVIII Anglii, prócz nazwy, łączy jedynie pikowanie. 

Style korespondujące z Chesterfield

Kanapa Chesterfield początkowo były popularnym wyposażeniem wnętrz arystokratów epoki wiktoriańskiej. Dzisiaj niewielu z nas decyduje się na ten pełen eklektyzmu i ekstrawagancji styl. Na szczęście kanapy i fotele Chesterfield korespondują z wieloma stylami, zarówno stylizowanymi na historyczne, jak i z zupełnie współczesnymi. Do wyboru mamy np.:

  • Styl kolonialny – Anglicy znani są ze swojego przywiązania do tradycji, do tego stopnia, że kolonizując odległe zakątki naszego globu zabierali ze sobą nawet meble. Tym samym meble Chesterfield są naturalnym wyposażeniem wnętrz urządzanych w tym stylu.
  • Style klasycyzujące, np. styl angielski – harmonijna, wygodna i elegancka kanapa Chesterfield idealnie wpisuje się we wnętrza w klasycznych odsłonach.
  • Styl industrialny – wbrew pozorom ta finezyjna, gustowna kanapa doskonale sprawdzi się w surowych wnętrzach stylizowanych na poprzemysłowe.

Czy warto wybierać oryginalne kanapy Chesterfield? Zdecydowanie tak. Zyskamy tym samym ponadczasowo piękne, designerskie wyposażenie wnętrz, które pasuje niemal do każdej aranżacji. Kanapa Chesterfield może stać się też obiecującą inwestycją.

Sklep internetowy antykikoneser.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji