Czy antyki to zbytek, na który niewielu z nas może sobie pozwolić? A może gustowna inwestycja, która z powodzeniem może komfortem i ergonomią konkurować ze współczesnym wyposażeniem wnętrz?
Antyki vs meble jako inwestycja
Traktowanie antycznych mebli jako pewnej inwestycji nikogo nie dziwi. Wszak z oryginalnymi antykami jest zwykle jak z dobrym gatunkowo winem: im starsze, tym cenniejsze. Oczywiście wiek mebla nie jest jedynym wyznacznikiem jego wartości, ważne są także:
- Materiały, z których go wykonano
- Projektant i twórca mebla
- Epoka i styl, w której mebel powstał
- Kunszt wykonania
- Informacja, gdzie i komu dany antyk służył
- Czy antyk powstał specjalnie dla kogoś i jest jedynym takim dziełem na świecie, stworzono go w ramach limitowanej serii, a może był produkowany masowo
Jednak również współczesne meble możemy nabywać z myślą o inwestycji, o ile będziemy wybierać takie produkowane w krótkich seriach, stworzone przez cenionych projektantów oraz wykonane w solidny sposób. Czy w przyszłości będą one jednak cennym nabytkiem w kontekście inwestycji? Decydująca będzie nasza wiedza o współczesnym designie, intuicja i oczywiście czas, który zweryfikuje nasze wybory.
Podsumowując: także współczesne meble mogą być udaną inwestycją, jednak pewniejsze są antyki.
Antyki vs meble jako wygodne i ergonomiczne wyposażenie domu
Antyki słyną z pięknych dekoracji, monumentalnych rozmiarów czy też drogocennych materiałów, z których je wykonano. Biedermeiery czy antyki w duchu Ludwika Filipa możemy uznać za rewolucyjne, bowiem przy ich tworzeniu brano pod uwagę takie aspekty jak wygoda użytkowania. Na szczęście współcześnie antyki możemy aranżować w dowolny sposób, nadając im nowe funkcje, tym samym czyniąc je bardziej użytecznymi. Dodatkowo także wśród antyków każdy znajdzie takie rodzaje mebli, które dorównają współczesnym komfortem użytkowania. Weźmy pod uwagę chociażby piękne szezlongi, które pozwalają odpoczywać w półleżącej pozycji czy kanapy Chesterfield.
Przyznać jednak trzeba, że pod względem dostępności oraz ceny prościej znaleźć wygodne i ergonomiczne współczesne meble, szczególnie że te dostosowane są do współczesnego stylu życia.
Antyki vs meble w kontekście dekoracji
Podobno o gustach się nie dyskutuje. Są osoby, których pełne przepychu i dekoracji antyki kojarzą się z przerostem form nad treścią. Dla innych współczesne meble pozbawione są polotu, a ich masowa produkcja oraz proste formy nie niosą za sobą większej wartości. Nie zmienia to jednak faktu, że produktu wykonane w sposób rzemieślniczy są obecnie bardzo cenione. A meble produkowane w krótkich seriach cieszą się uznaniem, bowiem ich nabywcy mają poczucie że nabyli przedmiot wyjątkowy. Warto mieć na uwadze, że antyczne meble są często unikalne (dotyczy to np. antyków wykonane na zamówienie lub rzemieślniczo). Dodatkowo ich zdobienia są wyjątkowo kunsztowne (złocenia, rzeźbienia, intarsje, inkrustacje, markieteria). Tym samym ich posiadacze mają pełne prawo mieć poczucie, że posiadają przedmiot o nieprzeciętnych walorach artystycznych. Także materiały, z którego wykonane są antyki zwykle są dużo bardziej kosztowne od tego, z czego wykonane są współczesne przedmioty.
Nie można z całym przekonaniem stwierdzić, że antyki są piękniejsze od tego, co możemy nabyć we współczesnych sklepach: wszak są osoby, które ponad drogocenne dekoracje stawiają minimalizm i prostotę. Ponadto również współcześnie możemy nabyć przedmioty wykonane rzemieślniczo, które zachwycają designem. Jednak trudno uwierzyć, że istnieją dzisiaj artyści wykonujący równie misterne i kosztowne dzieła jak np. dawni ebeniści.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024