Nie jest zbyt powszechny w Polsce. Może dlatego, że Portugalia nie zalicza się do najpopularniejszych wakacyjnych destynacji wśród naszych rodaków. Może wydaje się trudny do przeniesienia na nasze polskie realia, przez pewną dozę egzotyczności. Niezależnie od tego, ten pełen elegancji i jednocześnie wielu etnicznych wpływów styl wart jest uwagi.
Powiew luksusu
Chociaż dzisiaj Portugalia to mały kraj na mapie Europy, dawniej był prawdziwą potęgą, zdobywającą liczne kolonie na odległych krańcach świata. To echo dobrobytu odnajdujemy we współczesnych portugalskich wnętrzach w postaci antyków czy dzieł sztuki. Portugalczycy cenią sobie prawdziwą sztukę i najwyższej jakości rzemiosło. Komody w stylu barokowym lub spod ręki mistrzów ebenistki, w towarzystwie luster o złotych ramach i dzieł sztuki(zarówno współczesnych jak i antycznych) nikogo nie powinny zaskakiwać w portugalskich wnętrzach. Meble wykonane są z naturalnych materiałów: drewna i skóry. Wykończenie wnętrz także bazuje na ponadczasowych materiałach, takich jak marmur, kamień czy szklane kafelki azulejos.
Akcent Maurów
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów portugalskiej architektury, a także wyposażenia wnętrz są wyżej wspomniane azulejos, czyli szklane kafelki. Te ręcznie malowane płytki sprowadzili do Portugalii Maurowie. Część z nich zachwyca pięknymi, powtarzalnymi wzorami, inne tworzą całe obrazy z motywami sakralnymi, mitologicznymi czy historycznymi. Warto mieć na uwadze, że te portugalskie płytki, oprócz niewątpliwych walorów estetycznych, wyróżniają się także dużą odpornością na skrajne temperatury, wilgoć, ścieranie czy słońce, dlatego z powodzeniem stosowane są na zewnątrz domów, wykłada się nimi podłogi, wykańcza łazienki i kuchnie.
Kolory i światło
Światło odgrywa we wnętrzach w duchu portugalskim kluczową rolę. Zapewniają je nie tylko wysokie okna, ale także sztuczne oświetlenie. To zwykle przybiera historyzujące formy np. bogato zdobionych żyrandoli, wykończonych kryształami czy szklanych abażurów o fantazyjnych kształtach. Często oświetlenie wykonane jest w stylu barokowym.
Bazowe kolory mieszkań urządzonych w portugalskim stylu to biele, szarości czy beże. Jednak dopełniają je dodatki o intensywnych kolorach: od błękitu, przywodzącego na myśl kojący chłodem ocean, bo kontrastujące czernie, w postaci np. wzorów na tkaninach, po czerwienie, żółcie czy zielenie.
Niezwykłe dodatki
Ważnym elementem wyposażenia wnętrz są tkaniny: od stylowych zasłon, po pledy przykrywające łóżka, przez barwne poduszki, dodające komfortu kanapom. Dobrze jeśli są w intensywnych barwach lub pokrywają je etniczne wzory, w postaci np. geometrycznych motywów.
Ważnym elementem są też współczesne przedmioty, np. lekkie stoliczki kawowe, o prostych, minimalistycznych kształtach czy nowoczesne dzieła sztuki. Przełamują one barokowy przepych antyków i nadają wnętrzom lekko ekstrawaganckiego, eklektycznego charakteru.
W portugalskich aranżacjach ważne są również rośliny: mogą ozdabiać meble i półki lub zachwycać imponującymi rozmiarami.
Orientalny styl azulejos, etniczne dodatki czy intensywne barwy przełamują królewską elegancję drogich antyków i dzieł sztuki, czyniąc wnętrza portugalskie przyjaznymi i przytulnymi.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024