Urządzanie wymarzonego salonu to nie tylko przyjemność, ale i prawdziwe wyzwanie. O czym pamiętać, by ten cieszył oko i był przyjazny domownikom?

Podążanie za tym co piękne

Tygodniami przeglądasz Internet i zapoznajesz się z najnowszymi trendami. Tworzysz tablice inspiracji. Przeszukujesz sklepy internetowe i pchle targi, bo chcesz trafić na topowe w ostatnich czasach antyki. Wydajesz majątek na odświeżenie wnętrza, modne meble i dodatki. Jeśli mimo wszystko z twoim salonem coś jest nie tak, być może twoje podejście do aranżacji jest odrobinę za mało praktyczne. 

To co pięknie wygląda na zdjęciach, nie zawsze sprawdza się w prawdziwym życiu. Betonowa podłoga jednemu wnętrzu dodaje industrialnego sznytu, ale w innym może sprawiać wrażenie, że salon jest niewykończony. Lekki, potrójny stolik z drutu może okazać się mało praktyczny, kiedy będziemy chcieli po prostu wypić przy nim kawę. Nowoczesna sofa o futurystycznym kształcie niekoniecznie sprawdzi się jako mebel wypoczynkowy. A ogromna antyczna szafa na jednej ze ścian może zupełnie przytłoczyć cały pokój i w dodatku okazać się mało pojemna.

Do aranżacji mieszkań podchodźmy zawsze praktycznie: wszak czasy, w których wnętrza miały być wyłącznie reprezentacyjne na szczęście dawno przeminęły.

Złoty środek kluczem do pięknych wnętrz

Eklektyczne wnętrza niezmiennie cieszą się dużą popularnością. Nic dziwnego, pozwalają łączyć antyki ze współczesnymi meblami, odległe style i estetyki, tworząc niepowtarzalne, stylowe aranżacje. Jednak zbyt duża ilość wzorów, kolorów, faktur, wpływów, stylów, motywów, mebli, antyków i dodatków może stworzyć nam aranżacyjny chaos, w którym zwyczajnie brakuje miejsca do życia. Ponadto eklektyczny salon w przypadku nadmiaru dodatków i sprzętów niezmiennie łatwo zmienić w kiczowatą graciarnie.

Z kolei pójście zbyt mocno w stronę minimalizmu może negatywnie odbić się na funkcjonalności mieszkania. Czyste, surowe i minimalistyczne wnętrza mogą przykuwać uwagę, ale życie na dużych przestrzeniach, gdzie brakuje miejsca na postawienie kubka z kawą lub ulubionej książki może okazać się trudne. 

Funkcjonalność przede wszystkim

Nie wszyscy jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami 200-metrowego apartamentowa albo willi pod miastem. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że większość musi zadowalać się skromniejszym metrażem w blokach z wielkiej płyty lub dzielić domy z wielopokoleniową rodziną. I chociaż rodzinne wnętrza mają wiele plusów, czasem wymuszają na nas pewne kompromisy. Np. salon jest nie tylko przestrzenią wypoczynkową, ale też np. domowym biurem lub bawialnią dzieci. 

Projektując wnętrza nie ukrywajmy na siłę dodatkowych funkcji salonu. Z biegiem czasu nawet najpiękniejsza rzeźba czy antyczna komoda nie zastąpi wygodnego miejsca do pracy lub zabawy z dziećmi. Piękne wnętrza, to wnętrza które tętnią życiem i są wygodne.