Wykonywanie rzeczy w duchu handmade, ozdabianie przedmiotów (np. techniką decoupage) czy też samodzielna renowacja mebli cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego: taka praca uspokaja, daje wiele satysfakcji, pobudza kreatywność, a wreszcie pozwala stworzyć wyjątkowe, spersonalizowane przedmioty. Dzięki takiemu hobby możemy przedmioty przeznaczone do wyrzucenia nie tylko uratować, ale nawet stworzyć z nich prawdziwe perełki. W jakim stylu powinniśmy urządzić mieszkanie, jeśli lubimy tworzyć, naprawiać czy udoskonalać meble i ozdoby?

Wabi sabi

Ten styl ma swoje źródło w japońskiej filozofii. Zgodnie z duchem wabi sabi nie powinniśmy walczyć z przemijaniem, bo to naturalny element życia. We wnętrzach ta filozofia przejawia się w docenianiu niedoskonałości: piękno kryje się właśnie tam, gdzie występuje pękniecie, nieregularność, patyna, rdza, chropowatość świadczące o mijającym czasie. W tym stylu pęknięty wazon naprawiamy, a nie wyrzucamy, nie doprowadzamy starego stołu do idealnego stanu: przeciwnie, możemy nawet podkreślić to co pozornie brzydkie. Wabi sabi to dobry wybór dla osób kochających starocie i uwielbiających naprawiać zepsute rzeczy.

Styl skandynawski

Chociaż słynie ze swojej surowości i można określić go minimalistycznym, jak najbardziej znajdzie się w nim miejsce na własnoręcznie stworzone przedmioty: najlepiej te wykonane z naturalnych materiałów. Ozdoby z szyszek? Wieszak ze starej, drewnianej drabiny? A może podkładka z kawałka drewna, własnoręcznie wydziergany pled czy oświetlenie zrobione z lamp zawieszonych na sznurach? Te rzeczy pasują do wnętrza skandynawskiego. Tym samym jeśli lubimy naturę, styl eko, podoba nam się minimalistyczny design i mamy masę kreatywnych pomysłów, styl skandynawski będzie dla nas idealnym wyborem.

Shabby chic

Wbrew pozorom to nie styl przeznaczony wyłącznie dla dziewcząt. Ma w sobie element melancholii, ale też elegancji. Pasują do niego antyki w stylu wiktoriańskim, angielskim czy po prostu stare meble z duszą. Przedmioty, w tym stare meble i antyki, możemy malować na biało lub postarzać. Do aranżacji w tym duchu pasują też rzeczy ozdobione techniką decoupage. Styl shabby chic sprawdzi się we wnętrzach osób, które lubią modyfikować meble, nadając im czaru starych przedmiotów, a także dla wszystkich ceniących romantyczne wnętrza.

Drogocenne antyki nie są dobrą bazą do samodzielnej renowacji. Ale każdy z nas może znaleźć styl, który pomieści zarówno piękne meble antyczne jak i przedmioty udoskonalone pracą własnych rąk.