Styl eklektyczny wymaga nieco wyczucia, aby prezentował się efektownie i spójnie. Zbyt wiele elementów z różnych bajek może potencjalnie wprowadzić chaos do aranżacji w tym duchu. Warto jednak zaryzykować i postawić na niego we własnych wnętrzach. Dlaczego?
Łączy stare z nowym
Styl eklektyczny, w przeciwieństwie do stylów historyzowanych, pozwala na łączenie współczesnych estetyk, sprzętów i mebli z dawnymi. Tym samym nie musimy się obawiać, że nasze wnętrza będą wydawały się sztuczne czy będą przypominały muzeum. W aranżacji w tym stylu z łatwością zestawimy ze sobą nowoczesny sprzęt elektroniczny czy AGD z antykami.
Nie wymaga domowej rewolucji
Jeśli z dnia na dzień chcemy wprowadzić do wnętrz więcej nowoczesności, albo przeciwnie: zaaranżować tam pierwsze antyki, nie musimy od razu pozbywać się całego wyposażenia. Przeciwnie: możemy sukcesywnie krok po kroku zastępować sprzęty niechciane, nowymi meblami/antykami, do momentu aż uzyskamy idealny balans starego z nowym, tworząc w ten sposób eklektyczne aranżacje.
Idealny dla kreatywnych
W stylu eklektycznym nie ma żadnych twardych ram czy reguł. Możemy z nim eksperymentować, tworząc niepowtarzalne aranżacje. Istotne jest tylko, aby znaleźć pewien wspólny mianownik, który połączy meble, antyki i sprzęty, a także wprowadzić element (lub grupę elementów) kontrastujących.
Lubi klasykę
Styl eklektyczny, chociaż pozornie szalony i chaotyczny, bardzo lubi się z klasycznym designem. To wprowadza do wnętrz pewien rodzaj harmonii i sprawia, że stają się one ponadczasowe. Doskonale widać to np. w stylu paryskim, który jest świetnym przykładem eklektycznego stylu w duchu klasycyzstycznym. Jego znakiem rozpoznawczym jest klasyczne wykończenie wnętrz, motywem przewodnim ludwikowskie antyki, a kontrastem nowoczesne elementy, takie jak dzieła sztuki, meble czy wyposażenie.
Dobry dla lubiących zmiany
W tym stylu ważną rolę pełnią nie tylko antyki czy meble, ale też dodatki. Z tego względu łatwo zmienić charakter wnętrz w stylu eklektycznym. Jednego dnia możemy dodać im nieco orientalnego charakteru za pomocą tkanin czy rzeźb, innego pójść w stronę rustykalną, np. poprzez dodanie suszonych ziół, wiklinowych donic, a innym razem zabłysnąć w stylu paryskim, stawiając na kryształowy żyrandol czy nowoczesny obraz.
Czy warto zdecydować się na styl eklektyczny? Tak, to dobry wybór zarówno dla osób, które zaczynają przygodę z antykami, jak i dla tych którzy chcą odświeżyć swoje wnętrza, nadając im nieco nowoczesności. To także wybór idealny dla indywidualistów, artystycznych dusz, a także po prostu wszystkich tych, którzy nie lubią utartych i sztywnych ram w aranżacjach i chcą we własnym domu czuć się u siebie.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024