Temat antyków jako elementu wyposażenia wnętrz, który odmienia nasze domy w przestrzeń z historią, zapewne jest znany większości z miłośników staroci. Jednak czy piękne wnętrza to jedyna motywacja, jaka przyświeca koneserom antyków? Odpowiedź jest jedna - NIE. Całkiem inaczej do tego tematu mogą podejść osoby, które chcą ulokować swój kapitał w niepewnych czasach, kiedy to lokaty bankowe nie zapewniają odpowiedniego zabezpieczenia przed inflacją i zmniejszającą się wartością pieniądza odłożonego do skarpety.
Jeżeli zastanawiamy się nad lokatą kapitału dla naszych dzieci lub wnuków, to być może właśnie antyki stanowią dla nas idealne rozwiązanie. Wszak uznaje się je nie bez powodu, jako swoiste dzieła sztuki, dlatego właśnie taka inwestycja może przynieść dużo większe zyski aniżeli standardowe instrumenty finansowe.
O czym pamiętać przy zakupie antyków jako inwestycji?
Podstawową zasadą, jak zresztą przy każdym zakupie, jest ostrożność i dokładne sprawdzenie zakupionego przedmiotu. Mając przed sobą niezwykle atrakcyjną ofertę i niską cenę antyku, należy zadać sobie pytanie dlaczego cena jest tak niska?. Szukanie promocji i szybka decyzja zakupowa ze względu na niską cenę może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego. Warto przeanalizować dokładnie stan techniczny oraz historię danego przedmiotu przed jego zakupem. Jeżeli cena jest rażąco niska, dobrze zapytać wprost, czym jest spowodowana taka obniżka. Nie oznacza to, że każda promocja, oznacza podstęp i próbę oszustwa, jednak czujność przy takich zakupach powinna być zdwojona.
Oczywiście bezpieczniej jest wybierać sprawdzone sklepy. W ten sposób minimalizujemy ryzyko nieudanego zakupu, zwłaszcza jeżeli nasza wiedza w tym temacie nie jest zbyt rozległa.
Drugim ważnym pytaniem przed podjęciem decyzji o zakupie antyku jest czego potrzebuje ten antyk?. A dokładniej rzecz biorąc w jaki sposób trzeba go konserwować i przechowywać, aby nie stracił na swojej wartości. Odpowiednie zadbanie o taki przedmiot jest kluczowe dla utrzymania jego stanu technicznego, a w konsekwencji i wartości.
Inwestowanie w antyki, to ciekawy sposób na ulokowanie kapitału, jednak warto też pamiętać, że jak każda inwestycja, wiąże się ona z ryzykiem. Przecież nikt nie może nam zagwarantować, że za 10 czy 20 lat uda nam się uzyskać zakładaną przez nas cenę, a tym samym zwrot z inwestycji, możemy wręcz spotkać się z sytuacją, w której końcowe saldo przy sprzedaży, okaże się ujemne.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024