Włochy kojarzą nam się z wysoką jakością produktów i elegancją, ale nadążającą za aktualnymi trendami. Jak to przekłada się na wnętrza? Jak przemycić nieco włoskiego klimatu do naszych polskich domów i mieszkań?

Styl włoski niejedno ma imię

Włochy są bardzo zróżnicowane: inaczej żyje się północy, inaczej na południu. Inne domy zobaczymy w przycupniętych nad przepaściami miejscowościach nadmorskich, inne w dużych miastach. Dlatego trudno mówi o jednorodnym stylu, chociaż możemy wyróżnić kilka cech typowych dla włoskich domów. 

Ceglana terakota

Trudno o bardziej włoski materiał. Czym jest właściwie terakota? Już sama nazwa (pochodzenia włoskiego) wskazuje na genezę tego materiału, bo oznacza ona dosłownie ziemię wypaloną. Terakota to płytki (lub figurki) wykonane z wypalonej gliny, dzięki czemu ma ona charakterystyczne kolory (od ceglastej czerwieni po  popielaty pomarańcz). I właśnie te kolory są bardzo charakterystyczne dla aranżacji włoskich. Urządzając dom w tym duchu, możemy wykorzystać kolor terakoty np. poprzez pomalowanie w ten sposób jednej ze ścian czy wybranie zasłon lub tapicerek w tych odcieniach.

Wzorzyste płytki

Ceramika, w tym płytki, są bardzo ważnym elementem wykończenia wnętrz tak we Włoszech, jaki w Portugalii czy Hiszpanii. Płytki charakterystyczne dla włoskich łazienek urzekają ciekawymi wzorami, często z elementami geometrycznymi czy roślinnymi i intensywnymi, kontrastującymi barwami. Takie łazienki nie tylko będą kojarzyły się z barwnym południem, ale wniosą do naszych wnętrz odrobinę szaleństwa – w ponadczasowej odsłonie. 

Najlepsze materiały

We wnętrzach urządzonych w duchu włoskim możemy śmiało pozwolić sobie na lekki powiem luksusu, np. w formie szlachetnego marmuru na podłogach czy na ścianach. Ale sami Wenecjanie odkryli drogę, by na marmur mogli pozwolić sobie też Ci, którzy poszukują opcji bardziej ekonomicznej. I właśnie w ten sposób powstało, a jakże – także bardzo typowe dla włoskich domów – lastryko. Jest to masa powstała z łączenia odłamków marmuru i cementu. Z takiego miksu powstają fantazyjne i całkiem estetyczne mozaiki, którymi możemy ozdobić ściany czy podłogi. 

Ogrody i ogródki

Włosi kochają ogrody, są one dla nich naturalnych przedłużeniem domu. Jednak nie każdy Włoch dysponuje willą okoloną zielonym ogrodem, z prywatną fontanną. Wielu mieszkańców słonecznej Italii ma do dyspozycji mikroskopijny plac przed domem, albo wyłącznie balkon. To nie przeszkadza Włochom tworzyć ogrodów wertykalnych, w których chętnie wykorzystują np. rośliny pnące. Do tego maleńki stoliczek i stołek, a kawa w takim otoczeniu smakuje zupełnie inaczej. 

Każdy z powyżej popisanych elementów może dodać naszym polskim aranżacjom włoskiego akcentu i każdy z nich jest relatywnie prosty do zaaranżowania w naszych domach.