W licznych poradnikach przeczytamy jak urządzić wnętrza w stylu japońskim, duńskim, włoskim, francuskim i tak dalej, i tak dalej. A potem wyjeżdżamy do innych państw i widzimy, że tutejsze wnętrza są zaskakująco podobne do tych, które znamy z własnego podwórka. Jak to możliwe?

Trochę historii

Już w połowie XVII wieku we Francji modne stało się chinoiserie, czyli eklektyczny styl, który adaptował chińską sztukę do europejskich wnętrz. Od wieków lubimy inspirować się tym, co dla nas odległe, egzotyczne czy nietypowe. Podpatrzone motywy z innych kultur, choćby w postaci pamiątkowych dekoracji, przenosimy do naszych czterech ścian. A cząstki tego co znane, zabieramy ze sobą, w czasie emigracji. 

Obecnie po wystroju wnętrz zwykle trudno rozpoznać czy jesteśmy w Moskwie, Paryżu, czy Nowym Jorku. Za to niezwykle często, w miejscach odległych od naszych domów o tysiące kilometrów, widzimy dokładnie te same elementy wystroju i wyposażenia, jakie mamy we własnych domach. Niewiele rzeczy jest też dostępnych wyłącznie lokalnie.

Dlaczego wnętrza na całym świecie są zaskakująco podobne?

Stoi za tym globalizacja. Dzisiaj możemy swobodnie podróżować, podpatrując "obce" patenty we wnętrzach. A dodatkowo z łatwością zakupimy materiały czy przedmioty wytworzone w innym kraju. I to w polskich sklepach internetowych czy stacjonarnych. Nawet produkcja rzeczy typowych dla danego kraju często ma miejsce w innym państwie, a nawet na innym kontynencie – tam gdzie siła robocza jest tańsza. Do tego wiele motywów typowych dla jednej kultury, jest wykorzystywanych do produkcji przedmiotów w innym kraju. Weźmy pod uwagę choćby płytki łazienkowe: w Polsce bez trudu kupimy płytki inspirowane marokańskimi motywami, dawniej typowe dla hiszpańskich czy portugalskich wnętrz. 

Dzisiaj globalizacja, a wieku temu?

Co jeszcze przyczynia się do tego, że wnętrza na całym świecie są podobne? Duże znaczenie mają media, które dyktują modę na skalę międzynarodową. I jeśli w danym sezonie na topie jest styl skandynawski, to skandynawskie wnętrza aranżujemy w całej Europie. 

Jednak to nic nowego. Wieku temu w ogóle nie istniały takie koncepcje jak style narodowe. Epoki takie jak choćby barok czy renesans nie uznawały granic państwowych. Co najwyżej poszczególne narody dodawały do tych stylów coś od siebie. 

Jak urządzamy wnętrza dzisiaj?

W naturalny sposób w aranżacjach wnętrz następuje fuzja inspiracji pochodzących z różnych zakątków świata. Aby nadążyć za tymi zmianami powstały nawet style mające łączyć odległe estetyki, choćby japandi. Jednocześnie w tej mieszance stylów coraz więcej osób przestaje sobie zaprzątać głowę urządzaniem wnętrz według ścisłego kanonu. Czerpiemy z wielu miejsc, łącząc różne style i wzory i tworząc eklektyczne aranżacje. A styl włoski, japoński czy duński jest dla nas tylko wskazówką, zresztą dość sztuczną. 

Czy zatem style we wnętrzach są jeszcze potrzebne? tak, oczywiście. Są potężną dawką pomysłów i wskazówek, a ich umiejętne wykorzystanie, pozwala tworzyć piękne aranżacje w duchu miejsc, do których tęsknimy, albo z którymi się utożsamiamy.