Od XVII wieku klasyka nie wychodzi z mody. Czasem jej popularność przygasa, ale nie na tyle, by określać ją jako passe. Styl klasyczny powstał we Francji, ale szybko zyskał światową sławę. W zależności od szerokości geograficznej był (i nadal jest) różnie interpretowany, ale zawsze cechowała go elegancja i ponadczasowe piękno. 

Trochę historii

Klasyka zdominowała architekturę i sztukę na niemal 200 lat. Dopiero w XIX wieku ustąpiła miejsca innym stylom. Podstawą estetyki stylu klasycznego były inspiracje sztuką starożytnej Grecji i Rzymu, a jej kluczowe zasady to symetria, jasność reguł, geometria, harmonia. Nie był jednak jednolity:

  • We Francji jego charakter określilibyśmy jako glamour: pełen blasku i delikatnego przepychu, ale w wyrafinowanej formie.
  • W Anglii stawiano na oszczędność form, prostotę i porządek.
  • W Rosji klasyczne wnętrza miały eklektyczny charakter.

Dzisiaj niewiele jest wnętrz w pełni klasycznych, na wzór tych z XVII-wiecznej Francji. Raczej, podobnie jak w Rosji, klasyka jest bazą, do której wprowadzamy inne style.

Zasady stylu klasycznego

W aranżacji wnętrz nieustannie pojawiają się nowe trendy: to co dzisiaj jest super modne, za 2 lata może kojarzyć się z kiczem czy wręcz z brakiem gustu. Inaczej jednak jest ze stylem klasycznym, który jest ponadczasowy. Jakie zatem reguły nim rządzą?

  • W stylu klasycznym nie ma miejsca na bylejakość: ani w wykończeniu, ani w doborze materiałów. 
  • Duży akcent położony jest na materiały, takie jak np. naturalne drewno, marmur, szkło. Nie ma tu zgody na tanie zamienniki.
  • W kwestii aranżacji kierujemy się zasadami symetrii i harmonii.
  • Zdobienia są dyskretna i w duchu sztuki starożytnej Grecji i Rzymu.
  • Kolorystyka jest stonowana i jasna.

Kiedy wybierać styl klasyczny

Styl klasyczny nie jest zarezerwowany jedynie dla wielbicieli antyków, chociaż te wspaniale się w niego wpisują. Jest on też doskonałą bazą wnętrz nowoczesnych – nadaje aranżacjom kierunek, spokój i elegancje. Mogą postawić na niego wszyscy Ci, którzy cenią sobie porządek i klasyczne walory estetyczne, lubią wnętrza harmonijnie i spokojne, które nie wychodzą z mody.