Dlaczego w jednym wnętrzach antyki wyglądają imponująco i zarazem zupełnie naturalnie, a w innych sprawiają wrażenie muzealnego eksponatu, który nijak nie koresponduje z aranżacją?

Idealne tło dla antyków: jak je stworzyć?

Przeglądając wnętrzarskie pisma możemy dostrzec pewną regułę: antyki prezentują się doskonale we wnętrzach kamienic. Co na to wpływa? 

Antyki to zwykle duże, solidne meble, więc możemy w pełni wyeksponować je tylko na dużych przestrzeniach. A kamienice to wysokie sufity, okna i często podwójne drzwi. 

Kamienice najczęściej wykończone są w klasycznym stylu. Delikatne sztukaterie, drewniany parkiet czy drewniana stolarka okienna to doskonała oprawa dla mebli antycznych. 

We wnętrzach kamienic często możemy odnaleźć ślady upływającego czasu: czy to poprzez patynę, czy odpryskującą farbę albo poprzez przetarcia na drewnianej podłodze. Wbrew pozorom takie elementy tylko dodają wnętrzom autentyczności i doskonale pasują do antyków.

Wnętrza kamienic najczęściej są jasne: zawdzięczają to dużym, wysokim oknom. Jeśli do tego dodamy białe ściany i lustra, przestrzeń optycznie staje się większa i jaśniejsza. Na takim tle duże antyczne meble nie przytłaczają otoczenia.

Jeśli planujemy wypełnić nasze cztery ściany antykami, warto kierować się tymi wskazówkami na etapie budowy domu lub wykończenia wnętrz. Co jednak, jeśli gruntowny remont, obejmujący podwyższanie sufitów i wymianę okien na większe nie wchodzi w grę?

Jak aranżować antyki na mniejszych metrażach?

Każde wnętrze można powiększyć optycznie poprzez jasną kolorystykę, odpowiednie oświetlenie czy zawieszenie dużych luster. Ale ma to oczywiście swoje granice: 35-metrowa kawalerka może być jasna i przestronna, ale to nie oznacza, że antyki w stylu empire będą w niej wyglądać imponująco. Co zatem zrobić, by w ciaśniejszych przestrzeniach antyczne meble prezentowały się doskonale?

Wybierajmy antyki, które będą tylko uzupełnieniem wyposażenia: czymś w rodzaju aranżacyjnej biżuterii. Świetne sprawdzi się w tej roli oświetlenie czy mniejsze meble typu konsole.

Jeśli nie możemy oprzeć się dużemu przedmiotowi, np. nasze serce skradło antyczne łóżko, fotel czy szafa, wybierzemy tylko jeden tak wielkogabarytowy antyk i zestawmy go z lekkimi meblami.

Twórzmy wnętrza eklektyczne, które pozwolą nam zgrabnie połączyć monumentalne, duże i kunsztowne antyki z mniejszymi i prostszymi meblami współczesnymi. 

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać? O tym w kolejnej części.

Sklep internetowy antykikoneser.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji