Jasne, wysokie i przestronne wnętrza z dużymi oknami i drzwiami to dobre tło dla starych mebli z duszą. Jak je wykończyć, by antyki na ich tle prezentowały się doskonale?
Materiał ma znaczenie
Antyki projektowano z myślą o wnętrzach wykończonych konkretnymi materiałami. Marmurem na podłogach i schodach. Kutych balustradach. Drewnianych parkietach. Kamiennych posadzkach. Takie naturalne, doskonałe jakościowo surowce przetrwały próbę czasu i dzisiaj wnętrza wykończenia w ten sposób wydają nam się szlachetne i eleganckie. Co więcej, nawet najbardziej luksusowe panele nie zastąpią parkietu z prawdziwego drewna. Jeśli zatem chcemy, by nasze antyki perfekcyjnie korespondowały z otoczeniem, postawmy na sprawdzone i naturalne wykończenie wnętrz: drewno, kamień, marmur, szkło oraz metal.
Detal decyduje o efekcie końcowym
Antyki powstawały w czasach, kiedy praca rzemieślnicza była czymś normalnym, a nie wyjątkowym, jak teraz. Kute balustrady, rzeźbione okiennice czy mozolnie odlewane sztukaterie były standardowymi elementami wykończenia wnętrz ludzi zamożnych. Zatem jeśli i dzisiaj chcemy nadać aranżacjom bardziej klasycznego sznytu, wybierajmy elementy wykonane rzemieślniczo lub takie, które doskonale je imitują. Nie zapominajmy też o tym, by styl detali (np. rzeźbienia) pasowały do mebli antycznych.
Dekoracja dekoracji nie równa
Antyki to nie tylko meble czy sztukateria. To także dekoracje, np. zasłony czy dywany. Mięsistych, grubych tkanin, które stylem pasują do wybranych przez nas mebli antycznych możemy szukać w antykwariatach czy w sklepach internetowych. Nie zapomnijmy też o oświetleniu, które powinno nawiązywać do charakteru mebli.
Im więcej wysiłku włożymy w poszukiwaniu autentycznych materiałów i dekoracji (lub ich doskonałych imitacji), tym bardziej naturalnie będą wyglądały nasze aranżacje.
Eklektyzm odpowiedzią na trudności
Pozornie eklektyczne wnętrza są trudne do zaaranżowania. Wymagają doskonałego wyczucia stylów i zmysłu estetycznego. Prawda jest taka, że dużo trudniej urządzić wnętrza klasyczne, w pełni nawiązujące do wybranej, minionej epoki. Na przeszkodzie często stoją same domy czy mieszkania, które nie przypominają pałacowych komnat, ani nawet pokoju w kamienicy. Trudności przysparza również dobór wyłącznie szlachetnych materiałów wykończeniowych. A znalezienie wyposażenia, które od sztukaterii przez dywan, po meble będzie do siebie pasowało, bywa trudne i kosztowne. Eklektyzm jest nie tylko kompromisem, ale też doskonałym sposobem na połączenie współczesnych mebli i nowoczesnych sprzętów ze starymi przedmiotami.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024