Biedermeier to styl stworzony dla mieszczan, który powstał w XIX-wiecznych Niemczech i Austrii. W tamtym okresie klasa średnia zaczęła się bogacić i dlatego mogła zacząć na większą skalę korzystać z dóbr, które do tej pory były zarezerwowane dla najbogatszych.
Czym właściwie jest Biedermeier?
To styl, który przeniknął do sztuki, literatury oraz architektury i meblarstwa. Powstał w związku z rewolucja przemysłową. Dzięki temu, że społeczeństwo zaczęło się bogacić, wzrosła ilość klientów, która mogła pozwolić sobie na meble i dekoracje. I to z myślą o bogacącej się klasie średniej powstawały meble i dodatki Biedermeier.
Jakie zmiany przeniósł Biedermeier?
Prześmiewcy mogliby powiedzieć, że meble w duchu Biedermeier to takie miniaturki mebli Empire dla biedniejszych konsumentów. I faktycznie coś w tym jest: przed powstaniem Biedermeier w pałacach królowały meble Empire. A mieszczańskie warunki były nieco skromniejsze i nie mogły pomieścić tak monumentalnych mebli. Wtedy zaczęto produkować meble Biedermeier: na początku proste i bardzo oszczędne w formach. Z czasem zmieniały się oczekiwania nabywców i meble zaczęły przybierać coraz bardziej fantazyjne dekoracje i okleiny.
Jednak prawdziwą rewolucja dokonała się w podejściu do mebli. Dotychczas miały one rolę przede wszystkim reprezentacyjną. W Biedermeier stały się także wygodne i funkcjonalne oraz dostępne dla większej ilości ludzi.
Jak wyglądają wnętrza Biedermeier?
Można powiedzieć, że Biedermeier przetarł szklaki w kwestii podejścia do aranżacji wnętrz. W tamtym czasie centrum domu stał się salon z wygodną kanapą i okrągłym stołem z krzesłami. Salon podzielono też na różne strefy przy pomocy małych stoliczków i wygodnym fotelom. Tak powstawały np. strefy do gry w karty czy do robótek ręcznych.
Wnętrza zyskały przytulny, kameralny charakter. Głównymi dekoracjami były rodzinne pamiątki czy obrazy przedstawiające np. sielską naturę.
Jak wygląda styl Biedermeier dzisiaj?
Dzisiaj antyki Biedermeier cieszą się niesłabnącą popularnością. Wiążę się to z tym, że są eleganckie, pasują zarówno do wystawnych dworów, jak i mniejszych mieszkań, funkcjonalne i wygodne. Nie bez znaczenie jest też fakt, że wciąż łatwo zakupimy antyki Biedermeier, np. w sklepach z meblami antycznymi.
Warto wspomnieć, że właściwie od początku powstania stylu, był on popularny na ziemiach polskich. Meble Biedermeier były się wyposażeniem wielu polskich dworków.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024