Barok jest jednym z najważniejszych nurtów w historii sztuki. To on rozpoczął historię designu. Można traktować go jako punkt odniesienia do każdej następnej epoki. Twórcy kolejnych stylów inspirowali się barokowym bogactwem form lub negowali jego estetykę, stawiając na stonowane i oszczędne formy.
Krótka historia baroku
Narodził się we Włoszech, ale był bardzo popularny w całej Europie (szczególnie we Francji i Hiszpanii). Występował także w Ameryce Łacińskiej.
Pochodzenie słowa „barok” obrosło wieloma legendami, jednak do dzisiaj nie potwierdzono jego genezy. Pierwotnie barok oznacza nieregularności i dziwactwa.
Wiele osób kojarzy barok przede wszystkim z przerostem formy nad treścią, przesadnymi zdobieniami, przepychem, bogactwem, nieregularnymi liniami. Styl ten określany był nawet jako zaprzeczenie artyzmu czy zwyrodnienie renesansu.
fot. www.pinterest.com
Barok niejedną ma twarz
Styl barokowy jest znany z architektury sakralnej. Nic dziwnego – miał on ułatwić ludziom spotkanie z tajemnicą istnienia, stwarzać dogodną przestrzeń do przeżyć duchowych. Jednak ta epoka to nie tylko urocze aniołki i piękne malowidła kościelne.
Barok miał ścisły związek z ówczesną myślą społeczną i jego rozwój przebiegał inaczej w poszczególnych państwach. Dzielimy go na styl dworsko-katolicki (emocjonalny, dekoracyjny) i mieszczańsko-protestancki (klasycyzujący, urbanistyczny). Ponadto możemy wyróżnić choćby francuski barok Ludwika XIV czy angielski William and Mary Style, których estetyka znacząco odbiega od swojego włoskiego odpowiednika.
Antyczne meble w barokowym stylu
W baroku bardzo dynamicznie rozwijało się rzemiosło, a ebeniści tworzyli prawdziwe dzieła sztuki. To w tamtym okresie do perfekcji rozwinięto techniki zdobienia mebli: intarsje, inkrustacje czy markieterie. Barokowe antyczne meble wykonywano głównie z orzecha, klonu, a pomocniczo wykorzystywano sosnę. Wykańczano je olejem lub politurą.
Główne cechy barokowych mebli
Barok dążył do tego by wnętrza, a co za tym idzie także meble, były jak najbardziej reprezentacyjne. Dlatego kluczowe znaczenie (niezależnie od tego czy chodziło o pałac, czy skromne domostwo) miały ogromne stoły na wymyślnych nogach, oczywiście w towarzystwie stylowych krzeseł.
Antyczne meble w stylu barokowym najczęściej osiągały imponujące rozmiary. Charakterystyczne dla tego stylu są np. szafy antyczne, sięgające nawet 3 metrów wysokości. Fronty drzwi wymyślnie zdobiono – często snycerką.
Barokowe fotele również osiągały spore rozmiary. Wyróżniały je piękne rzeźbienia. Siedziska i oparcia tapicerowano tkaniną lub skórą. W tym stylu bardzo popularne były także komody – o falujących kształtach, udekorowane bogatymi zdobieniami.
fot. www.pinterest.com
Barok miał zachwycać bogactwem dekoracji. Sztuka w tamtym okresie stawiała na dynamizm, emocjonalność, nie uznawała klasycystycznego porządku i harmonii, była chaotyczna – dosłownie żyła. Jednych zachwycała, innych oburzała. Z czasem z baroku wyodrębniło się rokoko – odmienne, zmysłowe i eleganckie. Współcześnie do baroku nawiązuje np. niezwykle popularny styl glamour.
Related articles
Ostatnie wpisy
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024