Styl Biedermeier narodził się w Niemczech i Austrii, a jego rozwój datuje się na lata 18151848. Z czasem zyskał popularność także w Rosji, Polsce, w krajach skandynawskich czy we Włoszech. Początkowo wyrażał on sprzeciw wobec pompatycznego i przesadnie reprezentacyjnego stylu Empire. Powstał jako styl dla mieszczan, a jego twórcy starali się tworzyć meble praktyczne i wygodne. Dlatego wczesne Biedermeiery charakteryzują uproszczone formy i dekoracje oraz wysoka wygoda użytkowania.
Po około 15 latach, w czasach kiedy we Francji zaczął rozwijać się styl Ludwika Filipa, także meble Biedermeier zaczęły przybierać coraz bogatsze kształty i zdobienia.
Czym charakteryzują się meble Biedermeier?
Kiedy styl Biedermeier zaczął się rozwijać, zarzucano mu bezideowość, kiczowatość, brak finezji. Dzisiaj może nas dziwić, że wygodne, solidne meble, o ponadczasowej, klasycznej stylistyce, spotkały się z taką falą krytyki. Ale przed powstaniem Biedermeier meble były albo bardzo proste, wręcz prymitywne i powstawały tylko po to, by odpowiedzieć na podstawowe potrzeby. Albo nadmiernie reprezentacyjne, bowiem ich główną wartością było zachwycanie estetyką i kunsztem wykonania. A meble Biedermeier wypełniły tę lukę. I jak to bywa w przypadku nowości: nie wszyscy byli gotowi na taką meblarską rewolucję.
Meble Biedermeier powstały dla bogacącej się klasy średniej, która też pragnęła pięknie mieszkać. Jednak ani mieszkania przeciętnego mieszczanina nie były w stanie pomieścić popularnych wtedy monumentalnych Empirów, ani tym bardziej możliwości finansowe klasy średniej nie były wystarczające na zakup pozłacanych, mahoniowych mebli. W ten o to sposób narodziły się Biedermeiery meble na swój sposób skromne, ale też piękne, bowiem zachwycały klasycznymi formami i subtelnymi zdobieniami. Dodatkowo wykonywano je z tańszych materiałów (np. z orzecha czy wiśni). A ich atutem było solidne wykonanie, by służyły wielu pokoleniom (co jak widać jak najbardziej się powiodło). Dodatkowo ogromny nacisk położono na wygodę użytkowania.
Dlaczego warto zainteresować się antykami Biedermeier?
Antyki w stylu Biedermeier mają wiele zalet. Po pierwsze, wciąż jeszcze możemy nabyć je w rozsądnych cenach, także są dobrą inwestycją. Ponadto, ze względu na to, że zostały stworzone z myślą o przytulanych, kameralnych wnętrzach, łatwo wkomponować je w nasze dzisiejsze domy i mieszkania. Nie przytłaczają rozmiarem, ani przesadną dekoracyjnością. Oszczędność w dodatkach i odwołania do stylu klasycznego sprawiają, że są one ponadczasowo piękne.
Jak zaaranżować Biedermeiery we współczesnych wnętrzach?
W Polsce Biedermeiery były wyjątkowo lubiane i stanowiły podstawę wyposażenia wielu dworków. Nawet dzisiaj, mówiąc o stylach narodowych, często przywołujemy styl dworkowy z antykami w postaci Biedermeierów. Jednak antyki z tamtych czasów pasują także do zupełnie nowoczesnych wnętrz, bowiem bardzo wdzięcznie wpisują się w eklektyczne stylizacje. Wzorem współczesnego stylu francuskiego, możemy zestawiać je z designerskimi perełkami, a także z innymi meblami stworzonymi w duchu klasycznym.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024