Kto nie chciałby upolować na targu staroci prawdziwych mebli antycznych po niebywale okazyjnej cenie? Podejrzewam, że to marzenie wielu koneserów antyków. Jednak jest to raczej mało prawdopodobne. Dlaczego?
Szukanie okazji na pchlich targach czy portalach internetowych przeznaczonych do bezpośredniej sprzedaży może okazać się antonimem oszczędności. Tanie antyki zwykle nie mają nic wspólnego z przedmiotami, w które warto inwestować. Najprawdopodobniej nie będą oryginalnymi meblami antycznymi, mogą okazać się składakami, czyli przedmiotami zmontowanymi z kilku innych, obawy powinien budzić także poziom ich renowacji. Więcej o tym w poprzedniej artykule: tutaj.
Gdzie zatem kupować antyki?
Najlepszym miejscem do nabywania antyków są renomowane antykwariaty. W takich miejscach możemy być spokojni o jakość renowacji mebli i ich prawdziwe pochodzenie. Oczywiście idzie za tym wyższa cena, bowiem musimy zapłacić adekwatną cenę do wartości przedmiotu, a dodatkowo wziąć pod uwagę koszty obsługi antykwariatu oraz wartość dodaną takich miejsc. Co to oznacza?
Dlaczego warto zapłacić więcej?
Antyki w sprawdzonych antykwariatach rzadko sprzedawane są w niezwykle okazyjnych cenach. Warto wręcz przyjąć, że będą odrobinę droższe, niż takie zakupione bezpośrednio od sprzedającego. Jednak istnieje sporo powodów, dla których warto ponieść ten dodatkowy koszt. Za wyższą ceną nie kryją się jedynie koszty utrzymania personelu, powierzchni sklepów, magazynów i dowozu mebli. Godne zaufania antykwariaty oferują o wiele cenniejsze wartości dodane:
Kupując antyki w sprawdzonym sklepie, możemy być spokojni o to, że są one oryginalne. Warto bowiem mieć na uwadze, że meble antyczne to nie tylko niebanalne wyposażenie wnętrz, dekoracja, ale także dobry pomysł na inwestycję. Zatem szczególnie ważne jest, aby kupować tylko sprawdzone i pewne przedmioty. Na rynku nie brakuje falsyfikatów, a w antykwariatach meble oceniają eksperci. Ponadto dobry antykwariat nie pozwoliłby sobie na sprzedaż niesprawdzonych przedmiotów.
Antykwariaty zapewniają zwykle renowację mebli. I tak jak i oceną mebli, także ich renowacją zajmują się prawdziwi fachowcy, którzy wykonują pracę na najwyższym poziomie estetycznym, skutecznie likwidują usterki, a co najważniejsze wykorzystują przy tym odpowiednie techniki pracy i materiały.
Oryginalny, dobrze odrestaurowany mebel antyczny stanie się ozdobą naszych wnętrz na długie lata. Będzie również doskonałą inwestycją, bowiem tego typu przedmioty utrzymane w dobrym stanie, z roku na rok zyskują na wartości. Dlatego warto dokonywać zakupów rozważnie.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024