Dawne wnętrza ludwikowskie onieśmielały przepychem, opływały złotem i bogactwem. Dzisiaj antyki we francuskich kamienicach i domach nadal zachwycają swoim kunsztem wykonania, ale są swobodnie przełamywane nowoczesnymi elementami oraz designerskimi dodatkami. Jaki zaaranżować styl francuski w polskich wnętrzach?
Styl francuski niejedno ma imię inaczej wygląda na prowansalskiej wsi, inaczej w chłodnej Bretanii, a jeszcze inaczej w Paryżu. I to na tym ostatnim dzisiaj się skupimy.
Jak wyglądają mieszkania Paryżan?
Ulice Paryża symetrycznie przecinają piękne, stare kamienice. Co kryją ich wnętrza? Podłogi w szachownice, marmurowe albo pokryte drewnianym parkietem w jodełkę. Przestrzeń, którą gwarantują wysokie sufity. Dużo światła za sprawą okien a porte-fentre. Elegancką sztukaterię. Podwójne, drewniane drzwi. Wysmakowane wykończenia w postaci mosiężnych klamek, żelaznych balustrad. Co ciekawe, nie wszystko musi by idealne. Tak jak w filozofii japońskiej wabi-sabi, tak i tutaj pęknięcia drewna, odchodząca farba czy lekko przetarte klepki tylko dodają klimatu aranżacji.
To co jednak szczególnie przyciąga uwagę, to elegancka nonszalancja antyki zestawione z designerskimi perełkami wykonanymi z nowoczesnych materiałów, współczesne dzieła sztuki kontrastujące z kryształowymi żyrandolami i lustrami w złotych ramach. Stare przeplata się tu z nowym, luksusowe z tym, co już lekko nadszarpnął duch czasu. Barokowe dekoracje korespondują z minimalistycznymi meblami.
Jak przemycić styl francuski do polskich wnętrz?
Bezsprzecznie ducha paryskich mieszkań najlepiej oddadzą stare polskie kamienice. Są przestronne, jasne i wysokie. Bardzo istotne są też szlachetne materiały użyte do wykończenia wnętrz, takie jak naturalne drewno, marmur, mosiądz. Meble idealnie wpisujące się w styl francuski to antyki, np. w postaci ludwików czy mebli art deco. Całości mogą dopełniać współczesne przedmioty, o nowoczesnym, minimalistycznym charakterze. W stylu paryskim zdecydowanie nie ma miejsca na imitacje stary, drewniany stół wyciągnięty ze strychu dziadków będzie dużo lepszym rozwiązaniem od drogich mebli stylizowanych.
We wnętrzach paryskich nie może zabraknąć dodatków takich jak duże lustra, grafik, obrazów czy pięknych żyrandoli. Liczy się jednak umiar, aby piękne meble antyczne nie zostały przyćmione nadmiarem dekoracji.
Czy styl paryski jest dla każdego?
Aranżacje w duchu paryskim są eklektyczne, więc jest tu miejsce na eksperymenty i przemycanie siebie do wnętrz. Jednak powinny zdecydować się na niego osoby, które lubią lekką nutkę ekstrawagancji i niewymuszoną elegancję.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024