Meble antyczne kojarzą nam się z przepychem, bogactwem i luksusem, z kolei wnętrza w duchu rustykalnym z prostotą i przytulnością. Jak połączyć te dwie skrajności i czy to w ogóle ma sens?
Trochę historii
Zacznijmy od tego, że wbrew pozorom wiele szlacheckich dworków miało wiejski, sielski charakter. Oczywiście różniły się od wiejskich chat wykończeniem, wyposażeniem, powierzchnią i układem pomieszczeń, ale to nie znaczy, że odcinały się od otoczenia, czyli często właśnie wsi. Tym samym popularne szczególnie wśród polskiej szlachty antyki Biedermeier z powodzeniem można zaaranżować w domach w klimacie rustykalnym.
Z kolei styl angielski, ze swoimi antykami inspirowanymi klasycyzmem, zgrabnie łączy prostotę i elegancję. Dzięki temu idealnie pasuje zarówno do wnętrz w duchu wiejskim, jak i pałacowym.
Inspirujący eklektyzm
Styl rustykalny nie ma twardych założeń, a jedynie luźny zbiór wskazówek. Wśród nich wymienić możemy np.:
- Barwy nawiązujące do kolorów ziemi, a także błękit i biel
- Naturalne materiały (np. drewno, kamień, szkło, wiklina, glina, len)
- Prostota, surowość wykończenia
Paradoksalnie wnętrza urządzone w takim duchu idealnie korespondują z antykami i to nawet tymi bardziej ozdobnymi, bowiem poprzez kontrast, podkreślają piękno mebli antycznych. Pomostem łączącym surowość wnętrz rustykalnych z antykami, mogą być dodatki, np. w postaci dywanów, zasłon, oświetlenia, dekoracji, które nadadzą wykończeniu odrobiny elegancji.
Antyki i wiejskie wnętrza
Nie wszystkie meble antyczne będą wyglądały naturalnie we wnętrzach urządzonych w estetyce rustykalnej. Bardziej pasują tam solidne, duże, ciężkie antyki, najlepiej bielone lub bejcowane. Drobne konsole czy delikatne toaletki mogą we wnętrzach rustykalnych wyglądać nieco sztucznie. W przeciwieństwie do przepastnych komód, dużych stołów, łóżek czy szaf.
Meble wpisujące się w wiejskie wnętrza to np.:
- Antyki w stylu wiktoriańskim
- Meble w stylu angielskim
- Biedermeiery
Im bardziej ozdobne, kunsztowne antyki, tym bardziej musimy zadbać o to, by wykończenie wnętrz jedynie nawiązywało do stylu wiejskiego, ale tak naprawdę cechowało się elegancją. W tym kierunku urządzone są często eklektyczne wnętrza w duchu holenderskim.
Antyki zaaranżowane we wnętrzach urządzonych w rustykalnej estetyce to idealny pomysł dla osób, które cenią antyki, ale nie przepadają za przepychem i ostentacyjną reprezentacyjnością. Takie połączenia tworzą niebanalne aranżacje: przytulne, a zarazem eleganckie, z nutką luksusu, ale podaną w bardzo prostej formie.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024