Są takie style, które nie wychodzą z mody. Styl paryski zdecydowanie się do nich zalicza. Czym się charakteryzuje, jaki związek z jego powstaniem miał baron Haussmann i czy styl paryski można odtworzyć w polskich wnętrzach?
Krótka historia paryskich kamienic
Myśląc o francuskich wnętrzach, zwykle osadzamy je w scenerii Paryża, który słynie z symetrycznej zabudowy, pięknych uliczek, parków, muzeów, alei, bulwarów. Co ciekawe, architektura Paryża została ściśle zaplanowana i zrealizowana przez Barona Haussmanna.A żeby wybudować stolicę Francji jaką znamy dzisiaj, konieczne było wyburzenie starych (często zabytkowych) budynków.
Warto podkreślić dwie rzeczy: odbudowa, a wcześniej zburzenie ponad 50% zabudowy miasta, które nie ucierpiało w jakiejś katastrofie naturalnej lub wojnie nigdy wcześniej nie zdarzyło się w historii Europy. A po drugie, Napoleonowi III, który zarządził zmiany, przyświecały nie tylko cele estetyczne, ale także praktyczne: pragnął on, by stolica Francji stała się bardziej nowoczesna i higieniczna.
W konsekwencji powstał Paryż jaki znamy dzisiaj: zachwycający układem dzielnic, symetryczny, z jednolitą architekturą, poprzecinany pasami zieleni. Zaplanowany w spójny sposób. I to właśnie w czasie wielkiej przebudowy (w latach 1852–1870), wybudowane zostały kamienice, które tak mocno wpisują się w styl paryski.
Piękne z zewnątrz i w środku
Paryskie kamienice po dziś dzień zachwycają estetyką: budowano je w stylu historyzującym, czerpiąc inspiracje z baroku, rokoko czy regencji, ale w bardziej ponadczasowym, skromniejszym wydaniu. Także wykończenie wnętrz budzi podziw: okna porte-fenêtre, ściany ozdobione sztukaterią, kominki z rzeźbionymi elementami, parkiety z drewna ułożone w jodełkę czy płytki w klasyczną szachownicę, to typowe wykończenie paryskich aparatamentów.
Co niemniej ważne, baron Haussmann zadbał o to, by francuskie kamienice były nie tylko piękne, ale też wygodne do życia. Stąd w paryskich wnętrzach duża ilość światła słonecznego, wygodny układ mieszkań, wysokie sufity czy spełniające nawet obecne standardy systemy sanitarne.
A czy styl paryski można przenieść do polskich wnętrz? O tym w kolejnym wpisie.
Related articles
Ostatnie wpisy
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024