Czy tak stary styl jakim jest gotyk może sprawdzić się we współczesnych wnętrzach? Czym charakteryzują się antyki z tamtego okresu? Zapraszamy do lektury. 

Trochę historii

Gotyk narodził się w dwunastowiecznej Francji. Szybko pokochali go również Anglicy i inne zachodnioeuropejskie kraje. Gotyk miał ogromny wpływ na architekturę, sztukę i meblarstwo. Na jego powstanie miała wpływ rozwijająca się wówczas kultura dworska, rycerska i mieszczańska.

Gotyk na przestrzeni lat ewoluował, dzieląc się na:

  • gotyk wczesny
  • gotyk dojrzały
  • gotyk późny/płomienisty (flamboyant)

Antyki w duchu gotyckim

W porównaniu do współczesnych mebli, te ze wczesnego gotyku charakteryzują bardzo proste konstrukcje - skrzyniowe, które budowano z grubych desek. Ponad 200 lat później, dzięki rozwojowi technologii, która umożliwiła cięcie cienkich desek, powstały meble oparte na konstrukcji ramowo-płytowej. Dzięki temu meble stały się lżejsze i bardziej finezyjne w wykonaniu. 

Rozwój technologii pozwolił też na tworzenie nowych rodzajów mebli. To w gotyku zaczęto tworzyć pierwsze szafy słupowe. Wcześniej przedmioty przechowywano głównie w skrzyniach. Z czasem gotyckie szafy zaczęły ewoluować i szafy słupowe zaczęto zastępować konstrukcjami, które znamy dzisiaj: szafami dwu i czteroskrzydłowymi. Rzemieślnicy chętnie tworzyli wówczas też kredensy, czy tzw. cupboard, z miejscem do eksponowania np. zastawy.

Rewolucja nie ominęła także mebli do siedzenia. Schyłek gotyku przyniósł sporo nowości w tym zakresie - powstały wtedy krzesła nożycowe, składane. W gotyku tworzono też rozkładane stoły. Z kolei łoża chętnie ozdabiano baldachimem.

W kwestii ornamentów, rzemieślnicy z okresu gotyku wykorzystywali swoje umiejętności rzeźbienia w drewnie. Tworzono wtedy dekoracje głównie z motywami roślinnymi. 

Antyki gotyckie we współczesnych wnętrzach

Gotyk kojarzy nam się z surowymi, zimnymi zamkowymi komnatami. I rzeczywiście przeniesienie stylu gotyckiego w skali 1:1 do współczesnych wnętrz mogłoby okazać się wyzwaniem skazanym na porażkę (albo kicz). Chyba, że ktoś naprawdę jest w posiadaniu zamku wybudowanego w okresie gotyku. Śmiało jednak można przemycać do wnętrz pojedyncze meble w duchu gotyckim, które będą ciekawym kontrapunktem w aranżacji wnętrz. Wskazówki od czego zacząć i na co zwracać uwagę, w kolejnym artykule.