Meble antyczne zachwycają kunsztem wykonania, zdobieniami, wysokiej jakości materiałami. Uważamy je często za “przedmioty z duszą”, które, ze względu na historię jaką w sobie noszą, potrafią wywoływać w nas nostalgię, wzruszenie i inne, głębokie emocje czy skojarzenia. Posiadanie takich mebli we wnętrzach jest dobrą inwestycją, niebanalnym rozwiązaniem aranżacyjnym, a nawet podkreśleniem statusu społecznego. Jednak nie wszyscy, którzy doceniają antyki, chcą “przenieść się w czasie”, urządzając wnętrza na wzór tych sprzed 100 i więcej lat. Czy jest na to rozwiązanie? Tak, styl eklektyczny. 

Trochę historii 

Koncepcja eklektyzmu narodziła się już w starożytnej Grecji i polegała na tworzeniu nowych systemów filozoficznych na podstawie istniejących doktryn: uczeni komponowali je z przekonań, które uważali za najlepsze. Zresztą nazwa eklektyzm wywodzi się od greckiego słowa “eklektikos”, które oznacza dosłownie „wybieranie najlepszego”. I chociaż eklektyzm ma greckie korzenie, wśród części greckich historyków nie cieszył się on dobrą sławą, bowiem charakteryzowała go nieoryginalność, wtórność, brak czystości.

A jak dzisiaj kojarzymy eklektyzm? Z artystycznym chaosem, twórczym zestawianiem ze sobą różnych stylów i estetyk, które tworzą oryginalną całość.  

Harmonia w chaosie

Mimo, że eklektyczne wnętrza wydają nam się często ekstrawaganckie, bezpretensjonalne, pozbawione planu i ładu, to w rzeczywistości muszą być bardzo dokładnie przemyślane. Samo zestawienie ze sobą przypadkowych przedmiotów: np. antyków w różnych stylach, w nowoczesnych wnętrzach, będzie przypominało raczej pchli targ, niż piękną, swobodną aranżacje. O czym zatem należy pamiętać, projektując eklektyczne wnętrza?

Spójne wykończenie

Zadbajmy o to, by wykończenie wnętrz korespondowało ze sobą we wszystkich pomieszczeniach. Listwy przypodłogowe, panele, posadzki czy parkiety, płytki, biżuteria łazienkowa, okna i drzwi, włączniki świateł, żaluzje czy rolety powinny być wykonane dokładnie w tym samym stylu, w każdym pomieszczeniu domu czy mieszkania. Jednym słowem baza aranżacji powinna być spójna.

Szukajmy kontrastów i wspólnych mianowników

Urok stylu eklektycznego polega na tym, że zestawiamy ze sobą przedmioty, które ze sobą kontrastują. Np. nowoczesne meble z antykami. Pamiętajmy jednak o tym, by grupy kontrastujących przedmiotów miały wspólny mianownik. Decydując się na antyki, wybierajmy te w jednym stylu, wykonane z jednego gatunku drzewa, charakteryzujące się dekoracjami w podobnym duchu. Podobnie nowoczesna część wyposażenia powinna ze sobą harmonijnie korespondować. 

Dodatki, które łączą

Chociaż eklektyzm cechują kontrasty i nieoczywiste zestawienia, powinniśmy dbać o to, by każdy przedmiot pasował do całej kompozycji. Do łączenia tego, co z pozoru nie może ze sobą korespondować, idealnie nadają się dodatki i elementy wykończenia wnętrz. Jak to zrobić? To kilka przykładów:

Harmonijne kolory: 

Np. jeśli nasz antyczny fotel obity jest tkaniną w kolorze butelkowym, sprawmy by ten kolor przewijał się też w innych dodatkach i elementach wykończenia wnętrz. Jednolitość kolorystyczna poszczególnych elementów pozwoli nam nadać aranżacji spójnego charakteru.

Jednolite materiały: 

W naszym eklektycznym wnętrzu zdecydowaliśmy się na drewno, beton i pozłacane elementy? Doskonale, zatem te materiały (w tych samych odcieniach, wzorach itp.) powinny przewijać się w całym mieszkaniu. Np. betonowa ściana w kuchni, betonowe donice w salonie itp.

Symetria porządkuje chaos: 

Ciekawym i niebanalnym zabiegiem pozwalającym nadać aranżacji elegancji i zapanować nad “chaosem” jest symetryczny układ mebli, na wzór stylu klasycznego. To sprawi, że nieco chaotyczny styl eklektyczny nabiera ponadczasowego charakteru.

A do kogo pasuje styl eklektyczny? O tym w kolejnym artykule.

Sklep internetowy antykikoneser.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji