Historia meblarstwa sięga już czasów neolitu. Ale dzięki malunkom i mozaikom możemy całkiem dobrze otworzyć meble dopiero z okresu starożytnego Egiptu, Rzymu i Grecji. Jak wyglądały meble w czasach starożytności?

Starożytne meble z Egiptu

O meblach z okresu starożytnego Egiptu mamy zaskakująco dużą wiedzę. Po pierwsze, zachowały się malowidła naścienne, które obrazują jakim wyposażeniem cieszyli się wysoko postawieni Egipcjanie. Po drugie, dzięki suchemu klimatowi zachowały się nieliczne meble w grobowcach. Gdyby nie to, że wiele grobowców zostało splądrowanych, pewnie takich skarbów zachowałoby się więcej. 

Jakimi zatem meblami cieszyli się starożytni? Np. krzesłami, stołami, łóżkami, szkatułkami, szufladami. Najbardziej charakterystyczne są jednak egipskie meble służące do siedzenia. Typowe egipskie krzesło było niskie, a jego siedzisko tworzono ze skórzanych pasów lub plecionki. Niektóre miały oparcia. Nogi nierzadko były rzeźbione w kształt zwierzęcych łap. Co ciekawe, zakłada się, że to właśnie Egipcjanie wymyślili pierwszy mebel składany, czyli właśnie krzesło o lekkiej konstrukcji w kształcie x. 

Składane meble nie były jedynymi odkryciami Egipcjan. Możliwe, że to oni odkryli sztukę zdobienia, jaką jest fornir. Czym dokładnie jest fornir? To technika polegająca na pokrywaniu powierzchni mebla skrawkami drewna o innym kolorze/usłojeniu, w celu podniesienia jego walorów estetycznych. Także Egipcjanie prawdopodobnie jako pierwsi zaczęli lakierować meble. 

Meble tylko dla bogatych

Chociaż Egipcjanie potrafili stworzyć rzemieślniczymi metodami bardzo skomplikowane i estetyczne meble, te jednak przeznaczone wyłącznie dla ludzi bogatych. Wersja mebli dla ubogich nie istniała. Przeciętny mieszkaniec Egiptu nie dysponował krzesłem czy stołem, a spał na sienniku. Tym samym meble z okresu starożytnego Egiptu były luksusem i oczywiście im okazalsze były, tym bardziej podkreślały wysoki status osoby, która je posiadała. Co jeszcze bardziej przewrotne: grobowce faraonów były doskonale wyposażone w meble, które miały służyć zmarłym po śmierci.

Nowinki technologiczne starożytnych

To co szczególnie zaskakuje w meblarstwie z czasów starożytnego Egiptu, to poziom zaawansowania technik i narzędzi do produkcji mebli. Egipcjanie posługiwali się dłutem, piłą, adze, a nawet prototypem dzisiejszych wiertarek. Znali również kleje, które wytwarzali ze skór i kości. Do produkcji mebli używano również sklejki. Jeśli chodzi o drewno, to wykorzystywano tamaryszek, akacje czy jawor. Sprowadzano także heban, cedr, dąb czy sosny Aleppo.

Chociaż pierwsze meble wytwarzano już w czasach epoki kamienia łupanego, to właśnie starożytny Egipt wiele osób uznaje za kolebkę meblarstwa, które znamy dzisiaj. A jak wyglądały meble w starożytnej Grecji czy Rzymie? O tym w następnym artykule.