W Polsce kojarzymy styl Ludwika Filipa ze zgrabnymi antykami na esowatych nóżkach, nadającym meblom lekkości i przytulnymi, kameralnymi wnętrzami. Ale oryginalne meble Ludwika Filipa, które powstały we Francji w pierwszej połowie XIX wieku, charakteryzował duży eklektyzm i niejednorodność.

Trochę historii

Jak to wynika z samej nazwy, styl narodził się za czasów panowania Ludwika Filipa. Powstał jako ewolucja stylu Restauracji (odpowiednika Biedermeieru we Francji). Łączył w sobie tak odległe i różnorodne wpływy jak rokoko, barok, renesans czy nawet gotyk. Dodatkowo czerpał z klasycyzmu. Finalnie meble powstałe w duchu tak wielu epok i wpływów często znacząco się od siebie różniły pod względem estetyki. Pewne cechy jednak je łączyły, np.:

  • ciężkie proporcje
  • dekoracje w formie intarsji i rzeźby
  • motywy dekoracyjne w postaci palmet, półpostaci, łabędzich szyi, waz

Antyki skrojone wg potrzeb

Antyki Ludwika Filipa oczami wyobraźni chętnie lokujemy w pałacowych wnętrzach, wytwornych kamienicach i nadajemy im arystokratyczne wręcz pochodzenie. Jednak powstawały one przede wszystkim dla bogatych mieszczan. I zgodnie z upodobaniami tej klasy społecznej cechował je:

  • komfort użytkowania
  • ekonomiczne ceny

Ze względu na to, że Ludwiki Filipy często były produkowane w sposób seryjny, z wykorzystywaniem nowoczesnych technik, a także łączyły w sobie bardzo liczne (i nierzadko odległe) inspiracje, czasem zarzuca się im niższy, względem wcześniejszych stylów, poziom artystyczny.

Antyki typowe dla Ludwika Filipa

Meble powstały w duchu Ludwika Filipa miały czynić wnętrza mniej reprezentatywnymi, a bardziej przyjemnymi dla życia. Dlatego dawny rozmach ustępował wygodzie. Meble (jak na ówczesne czasy) zmniejszyły gabaryty, stały się bardziej mobilne. Służyły też wygodzie.

Powstały wtedy liczne meble o bardzo konkretnym przeznaczeniu, np.

  • fotel napoleonka – w kształcie gondoli, jego znakiem charakterystycznym jest to, że jest cały tapicerowany, często ma także ukryte na materiałem nóżki.
  • fotel wolter – wyróżnia go wygodny, duży zaplecek
  • meridiennes – leżanka, nieco przypominająca szezlong, która z jednej strony jest zabudowana jak głęboki fotel, co umożliwia przyjęcie wygodnej pozycji półleżącej
  • małe stoliczki o bardzo konkretnym przeznaczeniu (np. niciak, karciak, stolik nocny, stolik pomocniczy)

A do jakich wnętrz pasują meble Ludwika Filipa, jak je zaaranżować? O tym w kolejnym artykule.

Sklep internetowy antykikoneser.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji