Brytyjczycy cenią indywidualność i tradycję. Mają dystans do siebie i słyną z ironicznego poczucia humoru. Obsesyjnie chronią swoją prywatność. Lubią majsterkować i pielęgnować przydomowe trawniki. Wyświechtane, nic nie znaczące stereotypy? Możliwe. Ale co, jeśli nie ta ekscentryczna mieszanka cech wyspiarzy może wytłumaczyć charakterystyczny i wierny tradycji styl angielskich wnętrz?
Wnętrza urocze jak uśmiech Hugh Granta
Brytyjczycy na zewnątrz są powściągliwi i zdystansowani. Wewnątrz, czyli w angielskich wnętrzach króluje przytulna i rodzinna atmosfera. Pokoje wypełnione są wygodnymi meblami, bibelotami, tkaninami – jakby mieszkała w nich wielopokoleniowa rodzina. Mimo pewnego przepychu, dekoracje są bezpretensjonalne, zaaranżowane jakby od niechcenia.
Kolory typowe dla stylu angielskiego to ciepłe pastele, a także kolor beżowy. Wszelkie kontrasty oraz mocne akcenty kolorystyczne nie są mile widziane. Typowe dodatki dla tego stylu to lampy, porcelana, grube zasłony, poduszki, żywe kwiaty. W stylu angielskim dobrze sprawdzą się także tapety w pasy lub w motywy kwiatów.
Antyki w stylu rodziny królewskiej i Bonda
Anglicy kochają tradycję i często przekładają ją ponad praktyczność. Choćby z tego względu w angielskich łazienkach wciąż można spotkać klasyczne kurki. W połączeniu z wolno-stojącymi wannami, wyglądają bardzo stylowo.
Styl Angielski stawia na wygodę. Typowe są dla niego tapicerowane meble wypoczynkowe, w tym duże wygodne kanapy i fotele z podnóżkiem. Jest też nieco eklektyczny: zgrabnie łączy wiekowe antyki ze współczesnymi sprzętami.
Dobierając meble właściwe dla aranżacji w duchu angielskim warto postawić na sprzęty eleganckie i szlachetne. Meble w stylu angielskim są solidne i wykonane z drewna. Antyki mogą reprezentować różne style, warto jednak by łączyła je spójna tapicerka czy kolor.
Meble dżentelmenów
Ikoną brytyjskiego designu jest sofa Chesterfield – pikowana, pierwotnie wykonywana ze skóry. Niegdyś była nieodłącznym elementem każdego gabinetu. Mimo, że jej historia sięga co najmniej XIX, nadal inspiruje współczesnych projektantów.
W historii angielskiego meblarstwa zapisał się także trwale Thomas Chippendale, wraz ze swoimi szalonymi projektami. Więcej o stylu Chippendale TUTAJ.
Domy w Anglii niejedną mają twarz
Pomimo, że mawia się że Brytyjczycy nie słyną z wysokorozwiniętego zmysłu estetycznego, ich wnętrza są eleganckie i mają swój niepowtarzalny klimat. Poza najbardziej charakterystycznym dla Wyspiarzy stylem będącym mieszanką tradycji i romantyzmu, aranżacje ich mieszkań, tak jak i oni, miewają różne oblicza. Warto wyróżnić choćby angielską odmianę stylu industrialnego, styl kolonialny czy klubowy.
Related articles
Ostatnie wpisy
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024