Brytyjczycy cenią indywidualność i tradycję. Mają dystans do siebie i słyną z ironicznego poczucia humoru. Obsesyjnie chronią swoją prywatność. Lubią majsterkować i pielęgnować przydomowe trawniki. Wyświechtane, nic nie znaczące stereotypy? Możliwe. Ale co, jeśli nie ta ekscentryczna mieszanka cech wyspiarzy może wytłumaczyć charakterystyczny i wierny tradycji styl angielskich wnętrz?
Wnętrza urocze jak uśmiech Hugh Granta
Brytyjczycy na zewnątrz są powściągliwi i zdystansowani. Wewnątrz, czyli w angielskich wnętrzach króluje przytulna i rodzinna atmosfera. Pokoje wypełnione są wygodnymi meblami, bibelotami, tkaninami jakby mieszkała w nich wielopokoleniowa rodzina. Mimo pewnego przepychu, dekoracje są bezpretensjonalne, zaaranżowane jakby od niechcenia.
Kolory typowe dla stylu angielskiego to ciepłe pastele, a także kolor beżowy. Wszelkie kontrasty oraz mocne akcenty kolorystyczne nie są mile widziane. Typowe dodatki dla tego stylu to lampy, porcelana, grube zasłony, poduszki, żywe kwiaty. W stylu angielskim dobrze sprawdzą się także tapety w pasy lub w motywy kwiatów.
Antyki w stylu rodziny królewskiej i Bonda
Anglicy kochają tradycję i często przekładają ją ponad praktyczność. Choćby z tego względu w angielskich łazienkach wciąż można spotkać klasyczne kurki. W połączeniu z wolno-stojącymi wannami, wyglądają bardzo stylowo.
Styl Angielski stawia na wygodę. Typowe są dla niego tapicerowane meble wypoczynkowe, w tym duże wygodne kanapy i fotele z podnóżkiem. Jest też nieco eklektyczny: zgrabnie łączy wiekowe antyki ze współczesnymi sprzętami.
Dobierając meble właściwe dla aranżacji w duchu angielskim warto postawić na sprzęty eleganckie i szlachetne. Meble w stylu angielskim są solidne i wykonane z drewna. Antyki mogą reprezentować różne style, warto jednak by łączyła je spójna tapicerka czy kolor.
Meble dżentelmenów
Ikoną brytyjskiego designu jest sofa Chesterfield pikowana, pierwotnie wykonywana ze skóry. Niegdyś była nieodłącznym elementem każdego gabinetu. Mimo, że jej historia sięga co najmniej XIX, nadal inspiruje współczesnych projektantów.
W historii angielskiego meblarstwa zapisał się także trwale Thomas Chippendale, wraz ze swoimi szalonymi projektami. Więcej o stylu Chippendale TUTAJ.
Domy w Anglii niejedną mają twarz
Pomimo, że mawia się że Brytyjczycy nie słyną z wysokorozwiniętego zmysłu estetycznego, ich wnętrza są eleganckie i mają swój niepowtarzalny klimat. Poza najbardziej charakterystycznym dla Wyspiarzy stylem będącym mieszanką tradycji i romantyzmu, aranżacje ich mieszkań, tak jak i oni, miewają różne oblicza. Warto wyróżnić choćby angielską odmianę stylu industrialnego, styl kolonialny czy klubowy.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024