Trudno nie zakochać się w Grecji: w mocnym słońcu, ścisłej, białej, wyspiarskiej zabudowie, błękicie czystego morza, pięknych bugenwillach ozdabiających tutejsze ogródki. A jeśli do tego dodać jeszcze beztroski czas spędzony w tym kraju, to naturalne że wiele osób chce przenieść odrobinę Grecji do własnych wnętrz. Jak to zrobić?
Sekret to prostota
Greckie domy są zaskakująco proste i surowe. Kamienna podłoga, marmurowe parapety zewnętrzne i schody w domu, drewniane okiennice, bielone ściany o chropowatej strukturze, wysoki sufit wzmocniony drewnianymi belkami: tak wygląda wykończenie typowego, greckiego domu. Co szczególnie ciekawe, w przeciwieństwie do krajów północy, wiele greckich domów ma raczej niewielkie okna. Ma to zapewnić ochronę przed mocnym słońcem.
Antyczne i drewniane meble
Grecy cenią sobie klasykę: w ich domach zatem można odnaleźć antyki lub meble stylizowane na antyczne, o prostych konstrukcjach. Nic dziwnego, wszak to starożytna Grecja była kolebką klasycyzmu. Co równie ważne, meble bywają ozdobione dekorami nawiązujące np. do mitologii czy do ornamentów typowych dla starożytnych budowli. Poza tym odnajdziemy tu dużo prostych, drewnianych mebli, trochę w stylu wiejskim.
Brak pogoni za modą
To co jest bardzo widoczne w greckich wnętrzach, to brak pogoni za modą. Grecy wolą rzeczy naprawiać, niż wyrzucać. Nie podążają też ślepo za trendami. Na wyspach może wynikać to z mniejszej dostępności nowości. Ale to cenienie starych rzeczy zdaje się być po prostu naturalne dla Greków. Wydaje się, że zamiast kupować super modne ubrania, samochody, elektronikę i remontować domy co 5 lat, wolą oni spędzać czas z rodziną, na celebrowaniu codzienności.
Kolory grają pierwsze skrzypce
W typowym greckim domu we wnętrzach dominują kolory ziemi: brązy, beże, szarości, kolor oliwkowy, a także biel. Więcej koloru wnoszą np. płytki w orientalne wzory. Te mogą być niebieskie, zielone czy ceglasto-czerwone. Ale we wnętrzach w naszej szerokości geograficznej możemy oddać klimat Grecji przez typowe dla tego kraju połączenie błękitu z bielą: co kojarzy się z grecką flagą, greckimi miasteczkami i wreszcie greckim morzem.
Greckie dekoracje
Wbrew pozorom Grecy nie ozdabiają domu muszelkami. Ale stare przedmioty z duszą zdecydowanie są tu mile widziane, np. stare skrzynie, aparaty fotograficzne, zegary czy naczynia. Zimą wyciąga się tu plecione dywany. W domach popularne są też ikony (obrazki świętych).
Ale najbardziej typową grecką ozdobą domów są fotografie: aktualne i przodków. W każdym greckim domu znajdziemy ramki z rodzinnymi zdjęciami.
Czy styl grecki łatwo przenieść do polskich wnętrz? Niekoniecznie. Ale motywy greckie w postaci plecionych dywanów, klasycznych antyków czy typowe dla Grecji kolory, mogą być pięknym greckim akcentem w naszych polskich wnętrzach.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024