Grand Millennial to powrót klasyki do wnętrz, ale w hipsterskim stylu. Czym jest ten styl, kto go stworzył, jak go zaaranżować?

Jak to się zaczęło?

Styl Grand Millennial narodził się w Stanach Zjednoczonych za sprawą pokolenia młodych ludzi: 20. i 30. latków, którzy sprzeciwiają się trendom promowanym w mediach społecznościowych. Powstał on jako bunt przeciwko wszechobecnej pogoni za trendami, tym co nowoczesne i na czasie. Jest on też w opozycji do surowych modernistycznych wnętrz. 

Jak wygląda Grand Millennial?

Aranżacje w duchu Grand Millennial to mieszanka nowoczesności, stylu klasycznego i rustykalnego. Niektórzy uważają, że aranżacje Grand Millennial ocierają się o kicz. Inni doceniają ich przytulność, atmosferę bezpieczeństwa, odwołania do rodziny. Wnętrza Grand Millennial wyglądają jakby młodzi ludzie buntowali się przeciw estetyce uwielbianej przez rodziców, wykorzystując jednocześnie elementy typowe dla domów i mieszkań dziadków. Tym samym w mieszkaniach urządzonych zgodnie z zasadami Grand Millennial królują:

  • sofy i fotele z frędzlami
  • motywy kwiatowe (np. na tapetach, zasłonach)
  • wiklinowe meble
  • haftowane obrusy, poszewki, serwety
  • abażurowe karnisze
  • wyposażenie wnętrz odziedziczone po dziadkach (od sprzętów muzycznych pełniących rolę dekoracji, przez meble, oświetlenie czy zabawki).

Jak zaaranżować wnętrza w duchu Grand Millennial?

Styl Grand Millennial nie ma sztywnych ram. Chodzi o pewną atmosferę, którą tworzą: sielską, przytulną, nawiązującą do klasyki, stylu wiejskiego. Niektórzy mówią, że aranżacje Grand Millennial to eklektyzm z babcinym akcentem. 

Meble

Do stylu pasują klasyczne, proste meble, np. w stylu angielskim czy rustykalnym. Śmiało możemy zestawiać je z nowoczesnym wyposażeniem wnętrz. Meble i antyki mogą mieć kolor naturalnego drewna i zachowywać oryginalny wygląd. Dopuszczalne są też meble przerabiane, np. malowane na wybrany kolor.

Wzory i kolory

Odgrywają one bardzo ważną rolę w przywoływaniu babcinego stylu. Dopuszczalne są tu pastelowe kolory, ale też naturalne kolory drewna czy bardziej wyraziste akcenty w postaci np. butelkowej zieleni czy granatu.

W kwestii wzorów możemy pozwolić sobie na kompletne szaleństwo: doskonale będą tu pasowały tapety i tkaniny w scenki rodzajowe, motywy roślinne, zwierzęce, wzory geometryczne nawiązujące do stylu wiejskiego. Ważne tylko, aby kolorystyka była harmonijna.

Dodatki

W babcinych wnętrzach nie może zabraknąć dekoracji i dodatków: haftowanych serwetek i obrusów, porcelanowych bibelotów i zastawy, wazonów, ozdób ścian w postaci obrazów, grafik, rycin, zdjęć, luster w ciekawych ramach. Styl Grand Millennial to także plecione dywany, zasłony, welurowe obicia, pledy i kapy. 

Dla kogo jest styl Grand Millennial?

Ten styl pokochają wszystkie osoby znudzone doskonale urządzonymi, nowoczesnymi wnętrzami. W stylu Grand Millennial jest miejsce na wyrażenie siebie, sentymentalne pamiątki i estetykę rodem z domów babć i dziadków.