Biedermeier to styl w sztuce, skupiający się na architekturze wnętrz (meble, porcelana, szkło). Jest jednak obecny również w literaturze, muzyce, modzie. Antyki w stylu biedermeier największą popularnością cieszyły się w I połowie XIX wieku. Nietypowy styl w meblarstwie rozwinął się w Niemczech, Austrii, Czechach, Węgrzech podbijając stopniowo ziemie Europy Wschodniej. Co warto o nim wiedzieć?

Styl biedermeier historia, opinie

Meble w stylu biedermeier ceniło przede wszystkim europejskie mieszczaństwo. Ten styl powstały w opozycji do ozdobnych, drogich, monumentalnych mebli empire wyróżniał się skromniejszą postacią. Jego popularność świadczyła o upodobaniach ludzi z miasta ich chęci, by dorównać dworzanom. XIXwieczni krytycy sztuki oceniali ten design dość surowo. Biedermeier był przez nich określany jako sztuka mieszczan dla mieszczan, czyli podobno ludzi wygodnickich, o względnej moralności i ciasnych umysłach.  

Cechy mebli w stylu biedermeier

Antyki w stylu biedermeier mają ważne przesłanie celują w prostotę i praktyczność. Wyraźnie widać nawiązanie do angielskiej sztuki użytkowej z końca XVIII wieku. Najlepiej prezentują się w mniejszych pomieszczeniach nic dziwnego, ich wygląd i kształt miał być dopasowany do skromnych wnętrz mieszczańskich. Meble w stylu biedermeier zazwyczaj miały skromną ornamentykę i perfekcyjne rzemieślnicze wykonanie. Tańsze egzemplarze były zabudowane powściągliwymi okleinami (tzw. okleiny biedermeierowskie), które mogły przybierać ciekawe formy, np. forniru czeczotkowego. W droższych modelach stosowano już intarsje (wciąż skromniejsze niż te ze stylu empire) np. w postaci uproszczonych motywów klasycystycznych (głównie roślin). 

Stylowe meble w stylu biedermeier wykonywano z rodzimych gatunków drewna, np. brzozy, orzecha, czereśni, gruszy, topoli, dębu, wiązu, mahoniu. 

Styl biedermeier dziś

Antyki w stylu biedermeier wciąż wyróżniają się przystępną ceną, solidnym wykonaniem, funkcjonalnością, niewielkimi rozmiarami. Trudno je podrobić, są jedyne w swoim rodzaju. 

Po II wojnie światowej aż do lat 90. ubiegłego wieku styl biedermeier nie był zbyt szanowany w Polsce. Takie antyki sprzedawano za bezcen lub wyrzucano. Meble w stylu biedermeier wróciły do łask stosunkowo niedawno. Dziś są pożądane przez miłośników sztuki. Zdobią wiele nowoczesnych, gustownych wnętrz.