Nowy kierunek w meblarstwie styl Sheraton został zapoczątkowany przez angielskiego ebenistę, Thomasa Sheratona. Ów styl zmierzał do ograniczenia monumentalizmu, przepychu i wielkości form. Dominował tylko w Anglii. Okres jego rozkwitu nastąpił w II połowie XVIII wieku. Styl Sheraton stanowił celowe odejście od przejedzonego, przesyconego klasycyzmu angielskiego. W zamian za to przynosił lekkość, harmonię, prostotę, odpowiednie proporcje. Co warto wiedzieć o stylu Sheraton?
Thomas Sheraton kim był?
Thomas Sheraton urodził się w 1751 roku w portowym mieście Stockton-on-Tees, należącym do hrabstwa Durham. Szkolił się na stolarza, jednak nie realizował się w wyuczonym zawodzie. Był projektantem, rysownikiem, nauczycielem. Ten angielski rzemieślnik w swoich projektach mebli czerpał wiele ze źródeł klasycyzmu francuskiego (styl Ludwika XVI). To on stał się prowodyrem zmian w meblarstwie. Z jego ręki powstawały projekty eleganckich antyków krzeseł, stolików, kanap, foteli, oszklonych bibliotek.
Styl Sheraton w meblarstwie charakterystyka
Antyki w stylu Sheraton charakteryzowały się lekką formą, zmieszaną ze szczyptą klasycystycznej elegancji, dostojeństwa. Ich prosta i jednocześnie delikatna konstrukcja była oparta na liniach prostych. Nogi komód i stolików miały zwężane kształty, a same meble nieznacznie zaokrąglone kontury. Linie mebli dawały poczucie stabilności, wyważenie. Nic tu nie było przesadzone, wszystko zdawało się idealnie zaprojektowane.
Antyki w stylu Sheraton wytwarzane były najczęściej z egzotycznego drewna mahoniowego lub satynowego (niegdyś używanego do budowy statków). Powierzchnię tych mebli wykańczano różnymi technikami zdobniczymi, np. poprzez intarsję, reliefy, fornirowanie.
Fotele i sofy miały oparcia złożone z wąskich, krzyżujących się szczeblinek, a także nogi z toczonych elementów.
Styl Sheraton w Polsce przykłady
Ślady antyków w stylu Sheraton można znaleźć w Polsce. Takie meble stanowią wyposażenie pałacu w Nieborowie czy monumentalnego zamku w Łańcucie.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024