Styl wiejski przełamuje najpopularniejsze wnętrzarskie schematy. Tu prostota nie równa się minimalizmowi. A antyczne meble nie są synonimem luksusu i przepychu. 

Czym jest styl wiejski?

Styl wiejski jest tylko pewnym zbiorem cech, które możemy dowolnie interpretować. Kluczowe są tu kolory ziemi (dlatego w zależności od szerokości geograficznej, ten zestaw może się odrobinę różnić), ale najczęściej to biel, beż, szarość, zgaszona zieleń, błękity. Kolejną ważną cechą jest naturalność: nie ma tu miejsca na plastiki, eksponowanie mebli z płyt MDF czy sztuczne tkaniny. Meble mogą być bardzo proste, klasyczne albo lekkie jak w stylu ludwikowskim. Nie powinny natomiast przytłaczać przesadnymi zdobieniami. Kluczowe jest, aby były one drewniane, wiklinowe lub metalowe. Materiały typowe dla stylu wiejskiego to: kamień, drewno, glina, porcelana, szkło, len, wiklina, metal, skóra.

Dla miłośników natury i prostoty

Styl wiejski to tylko pewien kierunek, zamysł i to od nas zależy jak zrealizujemy go we własnych wnętrzach.

Możemy ulec jego prostocie, postawić na solidne, ale bardziej toporne, drewniane meble, najlepiej o nieskomplikowanych konstrukcjach (ławy, skrzynie), wykorzystać materiały takie jak kamień czy glina. I w ten sposób sprawić, że nasze wnętrza będą przywodzić na myśl wiejskie chaty.

Możemy też zainspirować się wiejskimi dworkami (polskimi, angielskimi), łącząc sielskość z klasyczną elegancją. W takich wnętrzach mile widziana są angielskie antyki, meble biedermeier czy nawet francuskie ludwiki. Pasują tam porcelanowe dodatki, naturalna skóra, metal, emaliowane przedmioty.

Odsłony stylu wiejskiego 

W zależności od szerokości geograficznej, styl wiejski ma swoje charakterystyczne cechy, np.:

Styl prowansalski – ma nieco romantyczny, subtelny charakter. Pasują do niego ludwikowskie antyki: najchętniej w białej odsłonie, z lekkimi przetarciami. Królujące kolory to biel, ale też elementy fioletu. 

Styl holenderski – motywem przewodnim stylu holenderskiego są duże, masywne, drewniane meble i dość ascetyczny klimat wnętrz. Brak tu nadmiaru bibelotów, zamiast tego dużo jest roślin.

Styl grecki – najważniejsza jest tu prostota, połączenie bieli i błękitu oraz naturalne materiały: kamień, drewno i tkaniny. Zamiast dodatków, wrażenie robią tu płytki ułożone w ciekawe mozaiki czy marmurowe dodatki.