Na świecie króluje epoka renesansu, czerpiąca inspiracje ze starożytnego antyku. W Anglii kończy się Wojna Róż i sytuacja w kraju stabilizuje się. Marynarka Anglii rośnie w siłę: powstaje wiele wspaniałych okrętów. Rozkwita rzemiosło, rozwija się sztuka. Na tronie zasiadają Tudorowie: Henryk VIII i Elżbieta I, a Szekspir tworzy swoje dzieła. Czy krzesła, na których siedział Szekspir w czymś przypominały upragniony tron Makbeta?

Antyki w stylu Tudorów

Meble Tudorów charakteryzuje masywna budowa i specyficzne zdobienie w kształcie tralek i szpulek. Wykonywano je przede wszystkim z drzewa dębowego, wykorzystywano także drzewo cisowe. Jak w niemal każdej epoce, osoby mniej zamożne musiały zadowalać się skromnym wyposażeniem, a bogatsi mieli w swoim domach prawdziwe, rzemieślnicze dzieła sztuki, które nawiązywały do aktualnych trendów z kontynentu.

W czasach Tudorów powoli zaczęto zwracać uwagę na wygodę mebli, jednak antyki z tamtego okresu trudno nazwać przesadnie komfortowymi. Większy nacisk kładziono także na zdobienie mebli. Angielscy rzemieślnicy stawiali raczej na motywy zwierzęce i roślinne, w mniejszym stopniu wykorzystując klasyczną ornamentykę. Niektóre antyki dalej ozdabiano wzorami gotyckimi. Renesans wyraźnie widoczny był w harmonijnej konstrukcji mebli oraz w układzie dekoracji.

tudor

Źródło zdjęcia: Pinterest.com

Krzesło Szekspira

W czasach Tudorów popularne były ławy i krzesła o konstrukcji kołkowej. Powoli zaczęła też wyłaniać się konstrukcja krzesła znanego do dzisiaj: przedłużone tylne nogi tworzące oparcie, a przednie podparcie na ręce. W epoce Tudorów tworzono też krzesła przypominające trony: dużych rozmiarów, o liniach prostych, ze skrzyniami pod siedziskiem.

Znanym i chętnie kupowanym modelem było wyjątkowo niewygodne krzesło wsparte na trzech nogach, z trójkątnym siedzeniem. Oparcia oglądane pod pewnymi kątami przypominały konstrukcję „unoszącą się w powietrzu”.

Antyki charakterystyczne dla epoki

Antyki typowe dla epoki Tudorów to przede wszystkim ciężkie kredensy, łoża z baldachimem (tzw. Great Bed of Ware), aumbry, czyli kredens na żywność (jego pierwowzór to tzw. Kredens księcia Artura), rozkładane stoły z podwójnym blatem czy stołki o kołkowej konstrukcji.

584px-Great_Bed_of_Ware_1877 (1)

Antyki Tudorów są ciężkie, masywne i niezbyt wygodne, jednak ich repliki odnaleźć można w domach w stylu wiejskim. Nadają one wnętrzu reprezentacyjnego, nieco surowego charakteru, a dzięki swojemu niebanalnemu wzornictwu, które nieco wymykało się renesansowej epoce, nadają aranżacjom oryginalności.