Gdzie można kupić oryginalne meble antyczne? Każdy koneser wskaże sklep z antykami. Są jednak osoby, którym nie wystarcza samo otaczanie się pięknymi przedmiotami i bezpieczne zakupy. Żyłka łowcy zmusza ich także do samodzielnych poszukiwań antyków na targach staroci i giełdach. Jak nie dać się oszukać i rozpoznać prawdziwe okazje?

Na targu jak w dżungli

Wycieczka po targach staroci w niczym nie przypomina zakupów w sklepie z meblami antycznymi. Brak tu opisów mebli, nie można liczyć na fachowe porady ekspertów. Sami sprzedawcy też często nie wiedzą z jakimi meblami mają do czynienia, więc zawyżają ich cenę. Decydując się na „polowanie na antyki” lepiej nie podchodzić do tego jak do poszukiwania skarbów z gwarancją wygranej. Każdy z nas pewnie słyszał legendy o tym jak pewien znajomy znajomego za bezcen kupił na targu prawdziwą zabytkową perłę. Prawdopodobieństwo, że i nam się to uda jest niestety niskie.

Amator antyków o niewprawnym oku łatwo może uwierzyć, że ma do czynienia np. z prawdziwym barokowym meblem. Niestety bardziej prawdopodobne, że trafi na produkowane w XIX wieku meble historyzujące, które tylko udają (nierzadko całkiem skutecznie) barokowe pierwowzory. W Polsce najłatwiej kupić meble z przełomu XIX i XX wieku, ukochane przez Polaków biedermeiery oraz meble art deco.

Biedermeier

Krzesła w stylu Biedermeier

Cenne wskazówki

Najłatwiej ocenić autentyczność mebla, sprawdzając jego pieczęcie i sygnatury. „Dawne” loga producentów antycznych mebli przybierały postać metalowych tabliczek, były wypalane w drewnie lub naklejane. Niestety antyki z targu najczęściej nie mają dobrze udokumentowanego pochodzenia.

Kolejnym ważnym tropem wskazującym na wiek mebla jest rodzaj łączenia jego poszczególnych elementów. Jeśli łączenia wykonano ze śrub, to pewne że mamy do czynienia z podróbką. Jeśli mebel ma gwoździe, na pewno nie pochodzi z okresu baroku (ówczesne sprzęty były kołkowane). Jednak kute gwoździe to „dobry znak”, ponieważ wskazują na wiekowość mebla.

Ważną wskazówką jest również okleina. Meble wykonane z cienkiego forniru nie mogą szczycić się bogatą i długą historią. Gruby, pokryty pęcherzami fornir to znak, że mebel nie jest nowy.

Bardziej zaawansowani łowcy antyków mogą zwracać uwagę na detale. Np. autentyczne antyczne krzesła od podróbek można ocenić po trawersach. Oryginały będą miały starty przedni trawers, a podróbki boczne trawesy. Meble tapicerowane ze sprężynami pojawiły się dopiero w XIX wieku. Stare kredensy zdradzają nogi: od XVIII najpopularniejsze były nogi kabriolowe.

art deco

Biurko art deco” href=”https://antykikoneser.pl/pl/produkt/biurko_art_deco-1/881″ target=”_blank”>Biurko Art Deco

Co styl to różnice

Każdy styl czymś się wyróżniał, często niuansami. Z czasem style w meblarstwie dzieliły się nie tylko na okresy, ale też na miejsca produkcji/pochodzenia. Inna była ornamentyka, technika wykonania, typowe gatunki drewna w poszczególnych epokach, ale też krajach. Przykładowo, meble z okresu Biedermeier wykonywano zwykle z drewna sosnowego, a oklejano mahoniem. Meble rokoko nierzadko ozdabiano laką. Rozpoczynając swoją przygodę pt: „poszukiwanie skarbów na pchlim targu” warto przynajmniej na początku zawęzić swoje poszukiwania do konkretnego stylu czy okresu.

Wyprawa po pchlim targu powinna być poprzedzona wycieczkami do muzeum, lekturami fachowej prasy i książek. Dobrze oglądać stare albumy, śledzić cieszące się uznaniem portale aukcyjne z antykami. Warto też zasięgać porady fachowców w sklepach czy małych antykwariatach. Stare powiedzenie: „nie wszystko złoto co się świeci” niestety można przełożyć na meble antyczne, wszak nie każdy stary mebel to antyk. Jednak stale poszerzając swoją wiedzę, z każdą wizytą na targu staroci łatwiej będzie nam odróżnić „zwykły staroć” od cennego antyku.

Sklep internetowy antykikoneser.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji