Styl art deco jest wyjątkowo wdzięczny: nowoczesny, ale z nutką minionych epok, pełen ekscentrycznych połączeń, jednak ostatecznie elegancki i funkcjonalny. Jeśli do tego jeszcze dodać relatywnie wysoką dostępność antyków z okresu art deco w przystępnych cenach, trudno odmówić sobie przyjemności urządzenia wnętrza w jego duchu.
Obiad w stylowym otoczeniu
W okresie panowania art deco dokonywała się prawdziwa rewolucja w jadalniach. Z ciemnych, nieużytecznych i reprezentacyjnych pomieszczeń, jadalnie przeistoczyły się w centra życia rodzinnego i gościnnego. Ciężkie, przytłaczające meble zostały zastąpione funkcjonalnymi, rozsuwanymi stołami, wygodnymi krzesłami, lekkimi kredensami.
Stoły art deco najczęściej są okrągłe, nie brakuje jednak egzemplarzy prostokątnych lub owalnych. Ich rozmiar można powiększyć przy użyciu różnych mechanizmów: rozkłada się wyłącznie blat lub stół powiększa się poprzez rozstawienie par nóg. Krzesła antyczne w stylu art deco są tapicerowane (nierzadko także na oparciach). Co ciekawe, w tym stylu wysokość foteli i krzeseł jest taka sama.
Niestety, mimo dużej dostępności mebli z tego okresu, trudno skompletować pełen zestaw jadalniany, tzn. stół i 6 lub 12 krzeseł. Ze względu na zachowanie elegancji stylu przyświecającego aranżacjom art deco, lepiej unikać dobierania do kompletu pojedynczych egzemplarzy krzeseł, ponieważ stworzenie spójnego zestawienia o tym samym usłojeniu, kolorze, kształcie i ornamentyce mebli jest właściwie niemożliwe. Stylistyka art deco nie sprzyja przypadkowym połączeniom mebli.
Niezbędnymi elementem jadalni jest serwantka. Ta w wersji art deco wyróżnia się opływowymi kształtami i asymetrią w układzie półek. Serwantki doskonale nadają się do eksponowania cennych przedmiotów, takich jak porcelana. Mniejszą popularnością, ze względu na swoją obszerność, cieszą się kredensy. Należy pamiętać, że wszystkie antyki wybrane do jadalni powinny mieć podobne formy i forniry. Idealnym uzupełnieniem jadalni jest antyczna porcelana. Absolutną klasyką są serwisy ćmielowskiego. Porcelanę z tamtego okresu wyróżniają geometryczne kształty, a jednym ze sposobów ozdabiania porcelany było wykorzystywanie kontrastowych barw.
Higieniczny sen
Podobnie jak jadalnie, także sypialnie w okresie art deco zyskały nowe oblicze. Wg. ówczesnych architektów idealna sypialnia powinna być przestronna (nie mniejsza niż 20 m kw.), słoneczna i ustawna. Ogromne łoża z baldachimami zostały wyparte przez lżejsze i wygodne meble. Antyki tworzące sypialnię art deco to szerokie łóżko z wezgłowiem wyższym od weznóża (opcjonalnie dwa węższe, zsuwane łóżka), obowiązkowo dwa nocne stoliki (nierzadko obrotowe), szafa i toaletka. Całość dopełniał stolik i fotele. Wszystkie meble powinny tworzyć spójny komplet. Meble sypialniane często mają faliste kształty, ale występują też w prostej, prostokątnej i eleganckiej wersji.
Najważniejszym meblem sypialni w stylu art deco jest oczywiście łóżko, ale to toaletki nadają jej wyjątkowo szykowny charakter. Występują w dwóch wersjach: asymetrycznej lub wspartej na niskim stoliku z lustrem w centralnym miejscu. Toalateki to idealnie miejsce na wyeksponowanie designerskich flakonów czy waporyzatorów z pompką z prasowanego szkła.
Mieszkania w duchu art deco
Jakie są mieszkania urządzone w stylu art deco? Luksusowe, przestronne, jasne, designerskie, a co najbardziej przewrotne nowoczesne. Idealnie wpisują się w modne, minimalistyczne aranżacje. Z powodzeniem mogą przybrać wyjątkowo ekskluzywny charakter. Antyki w stylu art deco mają niezwykle nowoczesne geometryczne lub płynne linie. Nie bez powodu styl art deco od lat cieszy się popularnością i jest chętnie wykorzystywany przez współczesnych projektantów wnętrz.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024