Styl kolonialny pozwala na tworzenie wyjątkowych aranżacji. To idealna propozycja dla miłośników podróży, natury i klasycznych antyków.
Trochę historii
Styl powstał w brytyjskich koloniach za czasów panowania Wiktorii Hanowerskiej. W tamtym okresie mówiono, że „nad Imperium Brytyjskim słońce nigdy nie zachodzi”.
Angielscy urzędnicy, arystokracja czy plantatorzy zasiedlający brytyjskie kolonie pragnęli te egzotyczne miejsca nieco oswoić, dlatego sprowadzali liczne sprzęty z Europy. Jednak europejskie meble zupełnie nie sprawdzały się w gorącym, wilgotnym klimacie Indii czy południowej Afryki. To skłoniło kolonizatorów do zlecania wykonania kopii mebli miejscowym rzemieślnikom, ale z egzotycznych gatunków drzew. Miejscowi tworzyli meble z litego drewna, z gatunków takich jak mahoń, teak, palisander, venge czy merbau. Powstałe w ten sposób antyki charakteryzują ciemne barwy, a ich atutem jest bogate usłojenie oraz egzotyczna ornamentyka.
fot. mahoń afrykański
Styl kolonialny dzisiaj
Antyki pochodzące z okresu panowania imperium brytyjskiego są praktycznie poza zasięgiem nawet najbardziej wytrawnych kolekcjonerów. Mimo to styl kolonialny cały czas ma się świetnie. We współczesnych wnętrzach oryginalne kolonialne antyki z powodzeniem można zastąpić klasycznymi, masywnymi meblami o prostych i harmonijnych formach, np. angielskimi – najlepiej stylizowanymi na wiktoriańskie. Ze względu na to, że antyki w stylu kolonialnym powinny być pokaźnych rozmiarów, aranżacje w tym duchu najlepiej wyglądają na dużych przestrzeniach. Barwy pasujące do stylu kolonialnego to tzw. kolory ziemi, czyli brązy, biele, kolory piasku czy dojrzałej zieleni, a także głębokie czerwienie, oranże i niebieskości.
Eklektyczny i egzotyczny
Styl kolonialny pozwala na dużą swobodę w łączeniu różnych motywów i wzorów: wszystko to za sprawą klasycznej „bazy”, którą tworzą ciemne i solidne antyki. Na tak gustownym i stylowym tle z powodzeniem można eksponować piękne oraz bogato zdobione pamiątki z dalekich podróży: afrykańskie maski, figurki ludzi i zwierząt, rękodzieła, barwne tkaniny w szalone wzory, stare mapy, orientalne wachlarze czy parawany.
fot. maski afrykańskie
Mieszkania w stylu kolonialnym nie mogą obejść się bez pięknych tkanin. Do tej aranżacji doskonale pasują tkaniny z motywami zwierzęcymi (np. poduszki czy dywaniki w tygrysie paski, cętki itp.). Typowym wzorem kojarzącym się ze stylem kolonialnym jest tzw. paisley – motyw wywodzący się ze starożytnej Persji, opierający się na kształcie kropel i roślin. Spopularyzowali go w XIX w. Brytyjczycy, którzy sprowadzali z Indii tkaniny właśnie we wzory paisley. W ducha aranżacji kolonialnej doskonale wpisują się także motywy orientalne: kwiaty wiśni czy inne japońskie lub chińskie wzory.
fot. wzór paisley
Inne materiały tworzące styl kolonialny to egzotyczne gatunki drzew, naturalna skóra, kamień. Styl ten nierozerwalnie wiąże się z naturą, więc wnętrza, które oddają jego ducha, muszą opierać się na naturalnych materiałach.
Wyłącznie dla odważnych
Styl kolonialny pozostawia dużo miejsca na zabawę i łączenie pozornie zupełnie nie pasujących do siebie motywów. Tutaj klasyczne antyki spotykają się ze zwierzęcymi motywami, sztuką dalekiego wchodu i przerażającymi maskami z Afryki. Cynowe misy i ceramiczne wazoniki pięknie prezentują się na rzeźbionych meblach z najdalszych zakątków świata. Ciemne antyki kontrastują z jasnymi ścianami i korespondują z drewnianą podłogą pokrytą plecionką. Pozornie nic do siebie nie pasuje, ale w rzeczywistości mieszkania urządzone w stylu kolonialnym tworzą spójną i logiczną całość.
fot. zdjęcie z pinterest.com
Related articles
Ostatnie wpisy
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024